Múzeumot kapnak a csehországi németek
2010. szeptember 13. 10:17 MTI
A mai Csehország területén élő németajkú lakosság történetét és kultúráját bemutató múzeum nyílik 2012 első felében az észak-csehországi Ústí nad Labem városában.
Korábban
Ez lesz az első olyan állandó kiállítás, amely a három történelmi régió - Csehország (a régi magyar nyelvben Bohémia), Morvaország és Cseh-Szilézia - alkotta Cseh Köztársaságban élő németek történetét mutatja be a 13. században kezdődött második letelepedési hullámtól napjainkig.
A szervezők nemcsak a cseheket szeretnék megismertetni az ország németajkú lakosságának történetével, hanem azt remélik, hogy a kiállításnak nemzetközi visszhangja is lesz, és a segítésével sikerül majd valamelyest enyhíteni a cseh, német és osztrák társadalomban élő előítéleteket is.
Az országban élő német lakosság már szinte teljesen a feledés homályába merült, amióta a második világháború tragikus véget vetett a két nemzet együttélésének. "A németek az élet szinte összes területén ott hagyták a lábnyomukat Csehországban. Ezért nagyon sok szakértő úgy gondolja, hogy itt az ideje az ő szemszögükből is bemutatni a történelemnek ezt a szakaszát" - mondta Blanka Mouralova, az állandó kiállítást szervező Collegium Bohemicum egyesület igazgatója a múzeum ötletének ismertetésekor, aki egyben arról is beszámolt, hogy az intézménynek az Ústí nad Labem-i városi múzeum mellett álló egyik felújított épület ad majd otthont.
A két emeletet elfoglaló tárlaton eredeti kiállítási tárgyak között bolyonghatnak majd a látogatók, és az interaktív technológia adta lehetőségeket is kiélvezhetik. Milena Bartlova művészettörténész elmondása szerint az új múzeumban helyet kapnak majd az elmúlt húsz év független kutatásainak eredményei is.
A múzeum az Ústí nad Labem-i városháza, az Európai Unió, a Cseh-Német Jövő Alapítvány, a Jan Evangelista Purkyne Egyetem, a Szász Történeti Intézet, számos szakértő és történész, illetve Jíri Besser cseh kulturális miniszter támogatásával valósul meg. A múzeumnak otthont adó épület felújítási munkálatai 365 millió cseh koronát (4,2 milliárd forint) emésztenek fel. A kiállításra kerülő tárgyak megvásárlása és karbantartása pedig további költségekkel jár. Idén és jövőre körülbelül 30-50 millió koronába (345-575 millió forint) kerül majd a kiállítás teljes megszervezése.
Mintegy három millió német élt a háború előtti Csehszlovákiában, többségük a cseh területeken. Legtöbbjüket Németországba és Ausztriába telepítették ki a második világháború után.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Hitler
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Hitler a lövészárokban tett szert katasztrófákhoz vezető küldetéstudatára
- Villámháborúval vette kezdetét a második világégés
- Kosárlabdázással és kertészkedéssel is szívesen töltötték idejüket a legvéresebb kezű diktátorok
- Korántsem biztos, hogy véget ért volna a háború a Valkűr sikerével
- Tíz meglepő tény az angliai csatáról
- Hitler legrégebbi harcostársa volt a hosszú kések éjszakájának fő célpontja
- Kegyvesztése után az amerikaiaknál lelt menedékre Hitler közeli barátja
- Lecserélte a francia forradalom jelszavait a németekkel kollaboráló rezsim
- Több százezer embert buzdított cselekvésre Martin Luther King 14:32
- A Selyemút számtalan romvárosát fedezte fel Stein Aurél 14:03
- Munkácsy életművét bemutató kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban 13:20
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét 09:50
- Szoknyával a politikában – megjelent a Múlt-kor téli száma 09:20
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap