A munka hozta el a középkori nők aranykorát
2010. január 19. 11:32
Egy új kutatás szerint Északnyugat-Európában a késő középkor a nők aranykora volt: a férfiakhoz hasonlóan taníttatták őket, komoly szerepük volt a munkaerőpiacon, és a házasságot és gyerekvállalást sem kellett elsietniük.
Korábban
Tine de Moor és Jan Luiten Van Zanden történészek az Economic History Review című szakfolyóiratban megjelent tanulmányukban (Girl power: the European marriage pattern and labour markets in the North Sea region in the late medieval and early modern period) az Európai Házasodási Minták (EHM) változásait vizsgálták, amelyek egyedülállóak voltak a 15-16. századi északnyugat-európai országokban. Ekkor ugyanis a fiatal párok a húszas éveik közepén házasodtak, és legtöbbjüknek csak későn, és kevés gyerekük születetett.
A szerzők szerint a feltételek ekkor több szempontból is kedvezőek voltak a nők számára: a katolikus egyház ugyanis sokszor támogatta, hogy a házasság csak a férfi és a nő közös beleegyezésével születhet meg, és ez egyes esetekben nem tette lehetővé a családok számára, hogy gyerekeik útját előre elrendezzék.
Másodsorban Európa ekkorra még nem épült fel a 14. század közepi pestisjárvány okozta népességvesztésből, így a kontinens egyfolytában munkaerőhiánnyal küszködött, amely lehetővé tette, hogy a nők is megjelenjenek a munkaerőpiacon. Angliában és Hollandiában a lányok már nyolcéves korukban is dolgoztak, emellett a foglalkoztatott nőknek igencsak jól fizettek: díjazásuk sokszor magasabb volt a képzetlen férfiakénál is.
A szerzők szerint a fiatal nők és férfiak a gazdasági függetlenedéssel könnyen függetlenedtek a szülői befolyástól is, és életükben nagyon sok, ma is ismerős életvezetési minta jelent meg. A munkát tinédzserkorukban szolgáló, vagy gyakornoki munkakörben kezdték meg: a vidéki fiatalok 12-14 éves korukban kerültek a nagyvárosokba, ahonnan azonban ha jobb munkalehetőségeik adódtak, hamar továbbállhattak. Mindez, azaz a folyamatos munka a házasság során is megmaradt, így jóval később vállaltak gyereket is.
Emellett a gyerekek is más utat jártak be: míg Európa délibb részein a családi vagyon őket megillető hányadát a fiatalok esküvőjükkor kapták kézhez, erről az északnyugati országokban szó sem volt, és ott csak a szülők halálával jutottak részükhöz a családi vagyonból. Éppen ezért arra, hogy a pénz miatt házasodjanak, nem volt szükség. Az elmélet szerint felmerülhet, hogy ezáltal megnövekedetett a törvénytelen gyermekek száma, ám a valóság egész más volt. Az EHM ugyanis kihatással volt a szexuális kultúra változására is: az önmegtartóztatás új formáinak megjelenése mellett a fogamzásgátlás is népszerű volt.
A szerzők szerint az északi országokban ez az időszak így a nők aranykora volt, hiszen a már korábban említettek mellett a szülők egyre többször törekedtek arra, hogy fiaik és lányaik jobb képzést kapjanak, hiszen a munkaerőpiacon ezáltal sokkal jobban érvényesülhettek.
Ezzel párhuzamosan azonban a szülőkre való odafigyelés, és idősebb kori ellátásuk is hátérbe szorult.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
28. A második világháború
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A gyógyszeriparban, a közlekedésben és a számítástechnikában is óriási előrelépést hozott a II. világháború
- 1946-ban zárták be az utolsó, japán-amerikaiakat fogva tartó koncentrációs tábort
- Gránát elé vetette magát a brit katona, hogy megmentsen egy anyát és gyermekét
- Mindössze három fogolynak sikerült elmenekülnie a „nagy szökés” során
- Második világháborús tankot emeltek ki egy folyóból a Fülöp-szigeteken
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.