2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Lebontották a berlini dominófalat

2009. november 10. 15:35 MTI

Németh Miklós: A fal lebontásakor még senki nem gondolt a német újraegyesülésre

Az 1989 szeptemberi határnyitással azt reméltük, hogy több tízezer Magyarországon rekedt NDK-s turistának megadjuk a szabadságot - jelentette ki hétfő este Berlinben a volt magyar miniszterelnök, Németh Miklós, aki szerint akkor még senki nem gondolt a német újraegyesülésre. "Semelyikünk, sem Helmuth Kohl akkori kancellár, sem George Bush akkori amerikai elnök, sem én nem gondolta, nem tudta azt, hogy a fal leomlása elvezethet a német egység megvalósulásához" - fogalmazott a sajtó képviselői előtt a volt kormányfő, hangoztatva: "Aki mást mond, az hazudik". "Nem igaz, hogy tudtuk, mindez milyen dominóhatást vált ki" - jelentette ki a volt kormányfő, aki meghívott vendégként Lech Walesával együtt az első dominót döntötte le az évfordulóra épített, eleve lebontásra ítélt, különleges dominó-téglalapokból épült berlini falon.



Németh Miklós visszaemlékezett a Helmut Kohl volt kancellárral és Hans-Dietrich Genscher akkori külügyminiszterrel 1989. augusztus 25-én Gymnichben folytatott megbeszélésekre, emlékeztetve arra, hogy akkor a későbbi újraegyesítésre még senki nem gondolt. "Minden magyar nevében, felemelt lélekkel és örömmel a szívemben megtisztelőnek tartom, hogy Lech Walesával együtt közösen dönthetjük el az első dominót" - jelentette ki.

Németh Miklós hangsúlyozta: Magyarországnak büszkének kell lenni az akkori szerepvállalásra, örülni kell annak, hogy a sors ezt lehetővé tette számunkra. "Ezúttal is szeretném megköszönni annak a sok-sok embernek - ellenzéki pártoknak, civil szervezeteknek, egyházaknak a hozzájárulását, ami nélkül ebben a tekintetben nem lehettünk volna olyan eredményesek, mint amilyenek lettünk". "Köszönet minden magyarnak" .

Az ünnepségen jelen volt Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere is, aki arra emlékeztetet, hogy a berlini fal leomlása nemcsak Európa térképét változtatta meg, hanem a 20. századi történelem egyik legfontosabb mérföldköve volt. Berlinben annak idején a két szuperhatalom szembenállásán alapuló világrend omlott össze, és egy új történelmi korszak kezdődött - emlékeztetett a főpolgármester, hangsúlyozva, hogy nemcsak a német egységről van szó, hanem annak a kettéosztottságnak a megszűnéséről is, amely egész Európát jellemezte. "Számunkra a fal leomlása a Magyar Köztársaság kikiáltásával együtt az európai szabadság és önrendelkezés megvalósulásának két meghatározó dátuma" - vélekedett a Demszky, hangsúlyozva: a berlini fal leomlásának évfordulója a magyarok számára is nagy ünnep.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár