Emléktáblát lepleznek le a gyöngyösi Orczy-kastélyban
2009. augusztus 12. 11:11
2009. június 5-én a szicíliai Taorminában a szakmai zsűri kulturális örökség helyreállítása - értékmegőrzés kategóriában a legmagasabb elismeréssel jutalmazta a gyöngyösi Orczy-kastély rekonstrukcióját. A díj értékét növeli, hogy az idei évben 24 országból 138 pályázatot nyújtottak be, s közülük mindössze hét projekt részesült ebben az elismerésben. Az ezt jelképező táblát holnap délután leplezik le az épület oldalán.
Korábban
Az Orczy-kastélyt 1769-70-ben egy majorság helyén építette Orczy (I.) Lőrincz. Az eredetileg barokk stílusban emelt „U” alakú épület klasszicista stílusú átalakítására 1826-ban került sor. Ekkor épült meg az „U” alakot lezáró, negyedik épületszárny is. A pompás angolkerttel körülvett kastélyt utolsó főúri tulajdonosa, Wildburg Arthurné 1937-ben eladta a városnak. A II. világháború után nagyon hamar „lelakott” állapotba került, és az épülethez idegen funkciók betelepítése mellett - például itt volt az Iparitanuló Tanintézet Tanműhelye - a szakszerűtlen átépítések is sokat rontottak annak állapotán (ugyanez mondható el a kastélykert esetében is).
Az épület és a park rekonstrukciójának és revitalizációjának (új életre keltésének) gondolata már a Mátra Múzeum kiállításainak a beköltözése után született meg. A Gyöngyös, Mátra Múzeum - Orczy kastély és kertje megvalósíthatósági tanulmányterv 2001-ben készült el, megvalósítására pedig 2005-től nyílt lehetőség, miután az első ütemét az Európai Unió társfinanszírozásában a Regionális Fejlesztési Operatív program keretében támogatásra méltónak ítélték. Sajnos az eredeti elképzelés szerint, korábban benyújtott komplex -a teljes beruházást tartalmazó- pályázat sikertelen volt. Ennek következménye, hogy a természettudományi gyűjteménynek otthont adó új épület megnyitására csak idén ősszel kerül sor, bár praktikusabb lett volna, ha előbb épül meg, mint ahogy a kastélyépület felújítására sor kerül.
A felújítás I. ütemében a kastélyépület, a kerítések, az új északi gloriett, az új kezelőépület és a meglévő délkeleti és délnyugati gloriett rekonstrukciója, míg a második ütemben az új természettudományi pavilon és a kert revitalizációja készült el.
A kastélyépület felújítása közben szenzációs barokk falképek -tájképek és csatajelenetek- kerültek elő. Ezek felújítására a pályázat keretein belül nem állt rendelkezésre pénzügyi forrás, azonban összefogással -adományokból, pályázatokon nyert pénzekkel- néhány teremben lehetőség nyílt a falképek bemutathatóvá tételére. A kastélyépület újjászületésének két látványos építészeti eleme az egykori nyitott folyósok visszaállítása -köszönhetően annak, hogy befalazott állapotban, de megmaradtak az árkádos emelet és földszint faragott oszlopai és az emelet mellvédje- és a kastélyudvar üvegtetővel történő lefedése volt. Utóbbi a barokk kastély „nyitottságát adja” vissza, kompenzálva az épület belső udvarának a 19. században történő bezárását.
A természettudományi gyűjteménynek helyt adó új épület a kastélypark hátsó részében, a korábbi részekhez ízlésesen illeszkedve épült meg. Jelenleg a kiállítási területek berendezése folyik, megnyitására idén ősszel fog sor kerülni: a Mátra Múzeum kiemelkedő értékű természettudományi gyűjteménye ezzel rangjához méltó, izgalmas környezetbe kerül.
Az Europa Nostra-díjat jelképező emléktáblát a 2009. augusztus 13-án, 14:00-kor kezdődő ünnepség keretében leplezik le a gyöngyösi Mátra Múzeum épületén. Az ünnepségen részt vesz Dr. Andrea H. Schuler úr, az Europa Nostra szervezet tiszteletbeli elnöke is.
Bukovszky Balázs
www.szepmagyarorszag.hu
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
26. Nagyhatalmi konfliktusok 1618–1820 között
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A legitimitás elvére épült a Napóleon legyőzése után Bécsben megszabott új európai rend
- A trónt is szeretői segítségével szerezte meg a kegyencek cárnője, Nagy Katalin
- Bár sokan a halálát kívánták, valószínűleg mégsem mérgezés lett Napóleon veszte
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Ifjúkorában édesapja halálra ítélte Nagy Frigyest, helyette azonban legjobb barátját végezték ki
- Miért hisszük úgy, hogy Napóleon alacsony volt?
- Miért raboltatott el Napóleon két pápát is?
- Bekerítő manővere miatt fölényesen nyerte Napóleon a „három császár csatáját”
- Lépésről lépésre falták fel Lengyelországot szomszédai a kora újkorban
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.