Új helyszínek a világörökségi listán
2009. július 1. 19:57 MTI
Tizenhárom új helyszín került fel az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) világörökségi listájára, a Világörökség Bizottság azonban egy eddig védett helyet is törölt a helyszínek sorából.
Korábban
A kedden este véget ért, több mint egy hetes tanácskozáson felvett helyszínekkel 890-re bővült a világörökség részévé nyilvánított látnivalók száma, Burkina Faso, a Zöldfoki-szigetek és Kirgizisztán első alkalommal került fel a listára.
A 13 új helyszín közül kettő - a holland és német partoknál húzódó Watt-tenger, illetve az olasz Dolomitok - természeti örökség. Felkerült a listára a brüsszeli Stoclet-palota, csakúgy mint a Loropéni erőd romjai Burkina Fasóban. A világörökség részévé nyilvánították a Zöldfoki-szigetek fővárosának Cidade Velha városrészét, és a buddhista templomairól híres Vutaj (Wutai) szent hegyet Kínában.
A végleges listára felkerült az iráni Sustar hidraulikus vízrendszere is, illetve a kirgizisztáni Szulejmán-hegy is, ahogy az ötezer éves Caral Supe (Peru) - az amerikai kontinens legrégebbi városa is. A világörökség része lett a spanyolországi Herkules-torony, a dél-koreai Dzsoszeon-dinasztia királyi sírjai, valamint két svájci városka, Le Chaux-de-Fonds és Le Locle. Megszavazták a walesi Pontcysyllte akvadukt és vízvezeték világörökségi védelmét is.
Az ülésszakon határoztak három, a listára már korábban felvett helyszín bővítéséről is: a szlovákiai Szepesi vár mellé így Lőcse városára is kiterjesztették a világörökségi védelmet. Emellett a fülöp-szigeteki Tubbataha-zátonyt is magába foglaló világörökségi területet csaknem háromszorosára bővítették, és a franciaországi Arc-et-Senans-i sólepárlók mellé a világörökségi helyszín részévé nyilvánították Salin-les-Bains sóbányáit is. A bizottság egy helyszínt levett a világörökségi listáról: a drezdai Elba-völgyet a látképet hamarosan megzavaró négysávos híd miatt törölték.
A sevillai tanácskozáson három helyszín került fel a veszélyeztetett világörökségek listájára: a belize-i korallzátonyok, amelyek a leghosszabbak az északi féltekén, a Los Kaitos nemzeti park Kolumbiában és a Mzeheta történelmi templom Grúziában. Egy helyszínt levettek a veszélyben forgó világörökségek listájáról, ez az azeri főváros, Baku óvárosa.
A döntésnek magyar vonatkozása is volt: a tokaji borvidék és a Belső-Erzsébetváros esetében is 2011 februárjáig kell új jelentést benyújtani a Világörökség Bizottságnak, ám a testület addig is eredményeket vár.
Az új tagok az UNESCO oldalán
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Kádár
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap