Visszaszolgáltatnak egy nácik által elrabolt Klimt-képet
2009. április 20. 21:03 MTI
Linz városa visszaszolgáltatja egy nácik által kifosztott zsidó család örökösének Gustav Klimt egyik festményét - jelentette be hétfőn az észak-ausztriai város polgármestere, Franz Dobusch.
Korábban
A 15 millió euró értékre becsült, egy nőt ábrázoló műalkotás eddig a városi múzeum gyűjteményének része volt. A kép visszaszolgáltatását Aranka Munknak, egy gyáriparos feleségének az örököse kérte 2007-ben. A kép Aranka Munk tulajdonában volt, ám az asszonyt 1941-ben a lengyelországi Lódz koncentrációs táborába deportálták, ahol meghalt.
Az idei európai kulturális főváros, Linz önkormányzata által megrendelt független szakértői vizsgálat bebizonyította, hogy valóban a III. Birodalom idején a családtól elrabolt műalkotásról van szó - tette hozzá Dobusch. Sophie Lillie szakértő azt is megállapította, hogy a kép Ria Munkot, Aranka lányát ábrázolja. A műalkotást, akár csak két másik képet, Ria 1911-ben történt öngyilkossága után rendelték meg a bécsi szecesszió mesterétől. Dobusch elmondta, hogy az átadás megegyezés alapján történik, semmilyen per nem indult az ügyben.
Ausztria 2006-ban egy döntőbíróság ítélete nyomán a bécsi Belvedere képtárban őrzött öt Klimt-képet adott vissza a Bloch-Bauer család örököseinek. Az egyik vásznat, Adele Bloch-Bauer 1907-ben festett híres portréját ugyanabban az évben 135 millió dolláros rekord összegért vásárolta meg Ronald Lauder amerikai kozmetikumgyáros. Bécs városa - precedenst teremtve - áprilisban szolgáltatta vissza Herbert Gutmann örököseinek Hans Makart festő Pappenheim halála című alkotását, amelyet egy német zsidó bankár 1934-ben kénytelen volt elárverezni, s amelyet a Bécsi Múzeum 1968-ban vásárolt meg egy dán műkereskedőtől.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.