Tulipánok miatt omlott össze az első tőzsde
2008. december 20. 19:18
Egyik napról a másikra elúszott vagyonok, tönkrement befektetők, hoppon maradt spekulánsok. Nem a tegnapi újság címeiből idéztünk, hanem az 1637-es holland tulipánláz összeomlásának krónikáiból. Gazdasági válságok, majd egy kis karácsony-történet a Múlt-kor legújabb adásában.
A Múlt-kor legújabb műsorában az elmúlt századok legmélyebb, legpusztítóbb gazdasági összeomlásait idézzük fel. A modern pénz- és hitelrendszerekkel párhuzamosan egy újabb válságtípus is megjelent: a tőzsdekrach. A világ első tőzsdéje 1602-ben Amszterdamban nyílt meg, és alig harminc évvel később az első összeomlás is bekövetkezett – stílszerűen a tulipánpiacon. Ez annak is köszönhető, hogy a tulipán hagymája csak 7-12 év után kezd virágokat hajtani, és mindeközben határidős üzleteket lehetett kötni rá. Előfordult, hogy egy-egy hagyma naponta tízszer is gazdát cserélt, áruk pedig a tulipánmánia tetőzésekor ma közel 20 millió forintnak felelne meg.
Az adás másik felében azt láthatjuk, hogy a karácsonyfa akár a paradicsomi tudás fájának metaforája is lehet: a füzérek a paradicsomi kígyót, a kerek díszek pedig az almákat testesítik meg. A műsorból megtudhatjuk, hogy a keresztény karácsony időpontjának kiválasztása nem véletlenül esett a pogány napkultusz legfontosabb ünnepének dátumára. Rákosiék fenyőünnepet akartak csinálni Krisztus születésének napjából, ám a vallásos tartalom mindvégig megmaradt. A Kádár-korban jött a sorban állás a banánért, és az éjféli mise egyfajta tiltakozás volt a rendszer alapértékei ellen. Szent Miklósból ekkor Télapó lett, míg ma már nálunk is sokan gondolnak Jézuska helyett a potrohos Santa Claus piros köpenyére.
Karácsony-történet a Múlt-korban, péntek este 22:55-kor az m1-en.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap