Szovjet merényletet feltételeznek a Sikorski-ügyben
2008. november 14. 11:43 MTI
A lengyel vizsgálók feltevése szerint szovjet megbízásból elkövetett politikai merényletnek esett halálos áldozatául a második világháború alatti lengyel emigránskormány feje. A vizsgálatot végző lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetének (IPN) elnöke, Janusz Kurtyka mondta ezt csütörtökön az RMF FM lengyel rádiónak adott nyilatkozatában, hozzátéve: ez ugyan csak feltételezés, de ebből a hipotézisből indulnak ki vizsgálatuk során.
Korábban
November 25-én emelik ki sírjából Wladyslaw Sikorski tábornoknak, a második világháború alatti lengyel emigránskormány néhai miniszterelnökének földi maradványait a krakkói Wawel székesegyházának kriptájában lévő sírjából. Sikorski 1943. július 4-én halt meg Gibraltár közelében, az őt szállító brit katonai repülőgép a tengerbe zuhant röviddel a felszállás után. 1993-ban szállították át az elhunyt földi maradványait Nagy-Britanniából Lengyelországba.
A vizsgálók azt remélik az exhumálástól, hogy találnak olyan jeleket, nyomokat a földi maradványokon, amelyekből esetleg következtetni lehet, hogy baleset történt-e vagy merénylet. Kurtyka nyilatkozatában elmondta, hogy kisméretű, de nagy teljesítményű különleges darut kell levinni a kriptába Sikorski szarkofágjának felnyitásához, mert a kőkoporsó több tonnát nyom, és az egészet ki kell mozdítani a helyéből. Már megbíztak a feladattal egy céget, amely rendelkezik ilyen eszközzel és a hozzá szükséges szakértelemmel - tette hozzá.
Vannak akik bírálják Lengyelországban az IPN vizsgálatát. A szervezet "túlbuzgó" az ügyben, s "túlbuzgósága veszélyezteti a lengyel-brit kapcsolatokat" - vélekedett Jacek Tebinka, a Gdanski Egyetem történésze a Gazeta Wyborcza című lengyel lapnak adott nyilatkozatában. Ha a vizsgálat igazolná az IPN feltevését, az nemcsak Moszkvának lenne kínos, hanem Londonnak is, hiszen a brit vizsgálók egyértelműen balesetként tüntették fel akkoriban a történteket, s felmerülne a gyanú, hogy szándékosan elhallgatták a bűntettet.
Sikorski halála sokféle találgatásnak adott tápot, és a kérdés mind a mai napig nem jutott nyugvópontra. Azok, akik politikai merényletet feltételeznek, emlékeztetnek arra, hogy a londoni emigrációban működő lengyel kormány kellemetlen szövetségessé vált akkoriban mind Moszkva, mind pedig a nyugati szövetségesek számára, mert a lengyel emigráns kormány ki akarta deríteni, milyen szerepe volt Sztálinnak, illetve a szovjet politikai rendőrségnek csaknem 22 ezer, szovjet fogságba került lengyel katonatiszt, értelmiségi és pap katyni és más helyeken történt legyilkolásában. Sztálin a nácikra hárította a felelősséget a katyni mészárlásért, Sikorski azonban váltig hangoztatta, hogy nemzetközi vizsgálatnak kell kiderítenie az igazságot.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2019
- Széchenyi Zsigmond vadászkalandjai
- Az 1990. októberi taxisblokád
- Az amerikai modernizmus első nagyasszonya
- 1918 - Az őszirózsás forradalom tündöklése és bukása
- A zselízi Eszterházy-kastély
- 1849 - Az aradi vértanúk tragédiája
- A szesztilalom rettegett szélmalomharcosa
- A Drechsler-palota különc asztaltársasága
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap