Az amerikaiak tudtak a prágai tavasz eltiprásának tervéről
2008. augusztus 4. 13:06
Új, korábban ismeretlen dokumentumok kerültek elő: azokból kiderül, hogy 1968-ban az amerikai kormányzat tudott Csehszlovákia tervezett szovjet inváziójáról.
Korábban
Az amerikai külügyminisztérium korábban ismeretlen, most első alkalommal megnyitott iratanyaiból kiderül, hogy 1968-ban Lyndon B. Johnson kormányzata már jóval előre sejtette, hogy a Varsói Szerződés országai lerohanják majd Csehszlovákiát, ám úgy döntöttek, hogy az eset diplomáciai hasznát kiaknázandó semmit nem tesznek ennek megakadályozása érdekében - írta a Mladá fronta Dnes című cseh napilap.
1968 március - áprilisában aztán a helyzet már túlzottan egyértelmű volt, hogy ne foglalkozzanak vele. A prágai amerikai nagykövet, Jacob Beam azt írta, hogy bár a liberalizálódási tendencia nagyon jó az Egyesült Államok számára, a kormánykoalíció viszont nagyon gyenge, hogy véghezvigyék a demokratizálódást, és akkor még nem is számoltak Moszkva lehetséges reakciójával. Az amerikai külügyesek ekkor úgy döntöttek, hogy nem ártják bele magukat a folyamatba, és nem foglalkoznak a csehszlovákiai eseményekkel.
Eugene V. Rostow, a külügyi hivatal egyik politikai tanácsadója ennek ellenére azt javasolta, hogy az Egyesült Államok küldjön "világos jelet" Moszkva felé, miszerint aggódnak a csehszlovák határon történő katonai erőkoncentráció miatt. Szerinte a korábbi példák azt mutatják, hogy Moszkva nem fél eltaposni a hasonló kezdeményezéseket.
Az amerikai diplomaták azonban arra jutottak, hogy igazából csak egy olyasfajta "jel" lehetne hatásos, ha a Németországban állomásozó amerikai csapatokat a cseh határra vezényelnék, amelyet azonban semmilyen körülmények között nem tettek volna meg. Továbbá szerintük erre azért sem lett volna szükség, mert a Dubcek-kormányzat semmilyen formában nem kérte az amerikaiak segítségét.
Valójában 1968 júliusáig az amerikaiak sem tudták, hogy mi lesz Moszkva reakciója a prágai eseményekre. Még a hét évig Moszkvában állomásozó veterán diplomata, Llewellyn E. Thompson is azt tanácsolta, hogy az amerikaiak várjanak, és ne provokálják Moszkvát azzal, hogy bármilyen formában is támogatnák Dubceket. Szerinte bármi történjen, az csak jó lehet a nyugati államoknak, mert az oroszok a múltban nagyon komoly árat fizettek a kemény fellépésekért.
Ha azonban a csehek fenntartják a nyomást, az a szovjeteknek presztízsveszteség lesz, ez pedig a szocialista tábor többi államát is kitartásra és nagyobb szabadság követelésére buzdíthatja. Ha azonban erővel lépnének fel, az a szabad világ sokkolása mellett a NATO erősödéséhez és az Egyesült Államokkal való kiegyezés ellehetetlenüléséhez vezetne. Ez be is következett: az augusztus 21-i invázió után annak elítélése mellett Johnson lemondta az év őszére tervezett amerikai-szovjet csúcstalálkozón való részvételét.
Pár hónappal később aztán Richard Nixon vette át az elnöki hivatalt, aki semmilyen erkölcsi kötődést nem érzett a csehszlovákiai helyzet iránt, ezért újra megkezdődtek a tárgyalások a szovjetekkel, a cseheket pedig jó időre elfelejtették.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
4. A világgazdaság a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Tizenhatszor annyi követ használtak fel az Asszuáni-gáthoz, mint a Kheopsz-piramishoz
- Saját hatalmát és a Szovjetuniót is elsöpörték Gorbacsov reformjai
- Szaddám Huszein 1991-ben úgy gondolta, megnyerte a történelem első élőben közvetített háborúját
- Gyűlölte a Sebhelyesarcú gúnynevet Al Capone
- A niagarai vízerőműhöz is szállított alkatrészeket a Škoda Művek
- A hadiipari korlátozásokból született az ikonikus olasz robogó, a Vespa
- Heves vitát váltott ki Potsdamban a háborús jóvátételek kérdése
- Keserédes „áldásként” formálta át Izlandot a második világháborús megszállás
- Kereskedelmi viszonyait fenntartva maradt semleges Svájc a második világháborúban
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap