Újratemetik az európai nőnevelés előfutárát
2008. július 21. 19:07
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 160. évfordulója alkalmából Teleki Blankának a párizsi Montparnasse temetőben nyugvó földi maradványait Magyarország hazaszállítja.
"A család beleegyezése teljesen megnyitotta a kaput: közös az akarat, mert ők is úgy gondolják, hogy Teleki Blanka földi maradványainak - aki legtöbbet tette a gyermekekért és a nőkért a 19. században - haza kell kerülnie" - hangsúlyozta Hiller. Az ünnepélyes temetésre a tervek szerint október 6-án Martonvásáron kerül majd sor, ahol Teleki Blankát a Brunszvik-kriptában helyezik örök nyugalomra.
A Teleki család a 16. századtól kiemelkedő szerepet játszott a magyar történelemben, s a befolyásos erdélyi protestáns Teleki grófok a 17. századtól vettek részt az ország kormányzásában. Teleki Blanka grófnő, Teleki Imre és Brunszvik Karolina leánya, negyvenéves korában szánta rá magát, hogy - nagynénjéhez, Brunszvik Terézhez hasonlóan - nőnevelő intézetet alapítva elkötelezze magát a haza szolgálatára.
A festőművésznek készülő grófnő éveket tanult Münchenben és Párizsban. Pestre visszatérve 1843-ban őt is magával ragadta a reformkor politikai küzdelme, s 1847-ben nyitotta meg a főrangú leányok hazafias nevelése céljából intézetét, amelynek vezető tanára Vasvári Pál, nevelőnője pedig Leövey Klára volt.
A márciusi forradalmat Teleki Blanka lelkesen, növendékeinek a Nemzeti dalt is elszavalva üdvözölte. Az Életképekben megjelent cikkével nőtársait a hazaszeretet helyes megélésére és önmérsékletre intette, de 1848 végén intézetét bezárta, és Leövey Klárával együtt követte a kormányt Debrecenbe. Továbbra is kapcsolatban maradt Vasvárival, és pénzzel támogatta az általa toborzott Rákóczi-szabadcsapatot, amelynek zászlóanyai tisztét is vállalta. A szabadságharc leverése után családja szatmári birtokán bujdosókat rejtegetett, tiltott könyveket terjesztett, gyűjtötte a szabadságharc ereklyéit és a nép hangulatáról jelentéseket küldött Párizsba.
A "kora egyik legveszedelmesebb lázadójává" kikiáltott grófnőt a hatóságok 1851 májusában elfogták, és tíz év várbörtönre ítélték. Általános amnesztiával 1857-ben szabadult és önkéntes száműzetésbe távozott. München, Stuttgart és Drezda után a francia Riviéra felé tartott, amikor nővérénél, Párizsban hunyt el. Hamvai a Montparnasse temetőben nyugszanak.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2011
- Az örökség
- Akiknek tényleg a Balaton a Riviéra
- A közös kód
- Budapesti olimpiai álmok: az 1955-ös fiaskó históriája
- A Délvidék megszállása 1941-ben
- Nyugdíjvita a rendszerváltás után, avagy pedikűrollóval a határozatdzsungelben
- A Meidzsi-reform bevezetése a feudális Japánban
- Lengyel középiskola Balatonbogláron a második világháború alatt
- Margit hercegnő azonnal beleszeretett a jóképű pilótába 10:20
- Már hároméves korában a kamera elé állt Bruce Lee 09:50
- Nagylelkű felajánlásával sok vitát váltott ki Alfred Nobel 09:06
- Egész életében idegenkedett a politizálástól Babits Mihály tegnap
- Slachta Margit, az elesettek védelmezője tegnap
- Több százezer embert buzdított cselekvésre Martin Luther King tegnap
- A Selyemút számtalan romvárosát fedezte fel Stein Aurél tegnap
- Munkácsy életművét bemutató kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban tegnap