Vastárgyak kísérték a túlvilágra a rejtélyes kelta harcost
2008. július 9. 15:03
Paks-Gyapa határában egy különleges kelta sírt tárnak fel a régészek az M6-os nyomvonalán. A KÖSZ munkatársai idén tavasszal kezdték meg a 30 ezer négyzetméteres terület feltárását.
Korábban
A kelta harcos
Amikor az i.e. 1. században a kelta származású történetíró, Pompeius Trogus megírta ősei történetét, a népcsoport dunántúli letelepedését az i.e. 4. századra datálta. A legenda szerint ugyanis Ambigatus, a biturixok királya unokaöccseit, Bellovesust és Segovesust indította útnak, hogy új területeket hódítsanak a keltáknak. A kivándorlás oka minden bizonnyal a túlnépesedés volt, a kelta betelepülés azonban néhány temető (Sopron-Krautacker és Pilismarót-Basaharc) tanúsága szerint már jóval korábban, az i.e. 5. században megtörtént.
`A kelták hitvilágában jelentős szerepet játszott a jóslás, például a madárjóslás. Így döntötték el azt is, hogy Pannónia területére vonuljanak be. Pannónia északi részén a bevándorlás zökkenőmentesen zajlott, a déli részen, a Dráva-Száva közén élő pannonok, illírek viszont harciasabbak voltak. Mostani ásatásunk alkalmával négy kelta sír került elő, amelyből kettő észak-dél, kettő pedig kelet-nyugat tájolású. Mind a négy csontvázas temetkezés volt, tehát nem hamvasztották a halottjaikat.` - mondta el a Múlt-kor számára Zandler Krisztián, ásatásvezető régész.
szólj hozzá: Kelta harcos
Paks térsége az eraviscus törzs fennhatósága alá tartozott, a régészek valószínűleg ennek a törzsnek a harcosát találták meg az egyik észak-dél tájolású sírban, amely a korábbi kelta feltárásoktól eltérő, különleges újdonsággal is szolgált: "Két vasperemes fapajzsot helyeztek a halottra, s ez meglehetősen ritka. Általában ugyanis a sírokban egy pajzs és egy támadó fegyver szokott lenni. A hátán, nyújtott testhelyzetben eltemetett férfi lábaira egy hosszúkás, ovális, vas peremmel ellátott fa pajzsot fektettek, továbbá egy másik azonos alakú, de eltérő umboval ellátott pajzsot a felsőtest jobb oldalára helyeztek, ferdén nekitámasztva a sírgödör falának."
A 2300 éves kelta sírjában kisebb vastárgyakat is találtak, feltehetőleg vas kés töredékei lehetnek. A harcos bal bokáján a régész szerint az alsó pajzshoz tartozó vaslemez feküdt. Viseleti tárgy, övveret, ékszerek egyelőre nem kerültek elő.
A harcos melletti észak-dél tájolású sír erősen bolygatott volt, itt néhány koponyatöredék, és hosszúcsont, továbbá egy vaskarika került elő. A két kelet - nyugati tájolású sír közül az egyik egy gyermekkorú kelta lány maradványait rejtette, akit a kelta temetkezési szokásokhoz híven bronz karpereccel indítottak a túlvilági útra. A régész szerint nem kizárt, hogy egy kelta család vagy egy szűkebb közösség tagjait találták meg a több ezer éves sírokban, illetve, hogy a lelőhelytől nyugatra egy nagyobb kelta temető létezhet.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Több százezer embert buzdított cselekvésre Martin Luther King 14:32
- A Selyemút számtalan romvárosát fedezte fel Stein Aurél 14:03
- Munkácsy életművét bemutató kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban 13:20
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét 09:50
- Szoknyával a politikában – megjelent a Múlt-kor téli száma 09:20
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap