Háború Lenin ellen
2008. június 18. 17:17
A "Vörös tér" azonnali lenintelenítését követeli egy amerikai férfi. Al Garrett azonban nem a nevezetes moszkvai téren lévő mauzóleumából szeretné száműzni a proletariátus egykori vezérét.
Korábban
Az emlékművet még 2005-ben állíttatta az étterem tulajdonosa, s Al Garrett azóta folytatja elkeseredett küzdelmét, mondván, hogy a szobor mindazok emlékét gyalázza meg, akik a kommunizmus elleni küzdelemben veszítették életüket. Ráadásul a nagytőkeellenes Lenin szobrának közvetlen közelében található az amerikai kapitalizmus bástyájának számító egyik intézmény, a kaszinó.
Az illető eddig minden lehetőséget megragadott a tiltakozásra, így különböző rendezvények alkalmával vonult fel egy táblával, amelyen felkelésre szólította fel a helyi "proletariátust" annak érdekében, hogy Lenint száműzzék valahová, de legjobb, ha egyenesen Szibériába küldik. Erőfeszítéseit mindeddig nem koronázta siker, a szobor maradt.
Al Garrett újabban a helyiek babonaságára építi tiltakozási kampányát, azt állítva, hogy a Lenin-szobor szerencsétlenséget hoz, arra utalva, hogy a Tropicana-kaszinó két évvel a szobor felállítása után elveszítette működési engedélyét, s kellemetlenségek sokasága érte az intézményt.
Az étterem vezetése azonban, ahol egy uncia (28,35 gramm) kaviár 275 dollárba, azaz csaknem 44 ezer forintba kerül, a Lenin-szobrot az orosz történelem jelképének tekinti. "Lenin, a kommunizmus, a vodka az oroszországi kultúra része. Kell valamilyen jelkép, amelyet be tudnak azonosítani az emberek" - hangsúlyozta Joe Masauri, az étterem igazgatója, hozzáfűzve, hogy senkit sem akarnak a szoborral megbántani.
Mint Joe Masauri rámutatott, a szoborállítás után másfél évvel a kaszinót 2 milliárd dollárért (318,8 milliárd forintért) eladták. "Én minden nap örülnék ilyen balszerencsének" - jegyezte meg. Mark Giannantonio, a Tropicana elnöke szerint sem jelent a Lenin-szobor rossz óment. A kaszinót ért kellemetlenségeknek teljesen hétköznapi okai voltak, semmi közük sem volt az emlékműhöz.
Garrett azonban nem mond le lenintelenítési tervéről, amelyhez háborús veteránok, s hétköznapi járókelők támogatását egyaránt meg szeretné szerezni, bár tisztában van azzal, hogy nem mindenki érti üzenetét. "Elmondom az embereknek, hogy tiltakozom Lenin szobra ellen, erre visszakérdeznek, hogy mi bajom van a Beatlesszel?" - ismertette a nehézségeket Al Garrett.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1956
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- 56-os sajtószemle: miről írtak a lapok a forradalom alatt?
- Forradalmi hétköznapok: utcaképek 56-ban
- „Mintha karácsony lenne” – 1956 a hétköznapi emberek szemével
- Élete végéig gyászolta férjét Maléter Pál özvegye
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap