Szívesen füstölögtek az ókori rómaiak
2006. november 9. 14:00
A füstölőtál (turibulum) a római kori lelőhelyek egyik jellegzetes és viszonylag gyakori lelete, azonban a régészeti szakirodalom eddig csak felületesen érintette a vizsgálatát. Harsányi Eszter az Antik Tanulmányok 2006/1. számában tett kísérletet a kérdés megoldására.
Korábban
Az ókori auktorok nem foglalkoztak sokat ennek a tárgytípusnak a leírásával. A beszámolók szerint készülhettek nemesfémből, méretük változatos volt. Az írott forrásokból nyert kevés információból kiderül: egyetlen kútfő sem állítja, hogy a turibulum a kerámia-füstölőt, azaz a talpas tálformájú edényt jelentette volna. A füstölők a köztársaság korának végén tűntek fel az Itálián kívüli területeken is, és az i.sz. 1. század végére terjedtek el a provinciák nagy részében. Használatuk virágkora 2-3. század első fele, a 4. századból már csak elvétve ismerünk egy-két darabot.
A kutatók sok elméletet állítottak fel használatukkal kapcsolatban. Egyes vélekedések szerint ezek az edények a mécsesekhez hasonlóan világító eszközként funkcionáltak, nyitott olajlámpaként az olajat a tálba öntötték, a kanóc pedig annak tetején úszva égett. Az elméletnek azonban több buktatója van, az egyik ezek közül pont az, hogy a fazekas készítés közben szándékosan átfúrta az edényt, akár több helyen is. Mások úgy gondolták, hogy a sírokban talált turibulumok italáldozat bemutatására szolgáltak volna, ez azonban szintén megkérdőjelezhető az ominózus lyukak miatt. Román történészek a gyümölcsöstál mellett törtek lándzsát, de egyes edények aránytalan talprésze képtelen lett volna megtartani a gyümölcsöket. Felmerült még a virágcserépként való használat lehetősége is, ám ez a rendeltetés nem tud magyarázatot adni a belső égésnyomokra.
Hasonló célokra használhatták |
Az ókorban az egyik legfontosabb füstöléskor elégetett anyag a tömjén volt: használata a sumeroktól kezdve a babilóniaikon keresztül az egyiptomiakon és perzsákon át a zsidó kultúrkörben is kimutatható. A legkülönfélébb anyagokat égethették el a füstölőben, a tömjén, a mirha, sáfrány, a fahéj azonban drága importáru volt, így egyesek kénytelenek voltak megelégedni az olcsóbb fűszernövényekkel, vagy olívaolajjal. A tömjénfüst alapvetően az istenek tiszteletét szolgálta, Augustus korától kezdve azonban a császároknak is kijárt. Füstjének a rómaiak fertőtlenítő, tisztító hatást is tulajdonítottak, ezért előszeretettel használták halotti és mágikus szertartásokon, esküvők, lakomák alkalmával, a gyógyászatban, balzsamozáskor és gyűlések előtti rituális tisztításra. A kultikus aspektuson kívül a sok gyakorlati haszon közül csak egyet érdemes kiemelni: a füstölés jó illattal töltötte meg a helyiségeket. Az egyre növekvő igényekről a korabeli kereskedelmi témájú feliratok is tanúskodnak. |
Mivel a füstölés szokása elsődleges célja a római isteneknek bemutatott jó illatú áldozat volt és a római hitvilághoz tartozott, ezért a keresztények szemében pogány szokásnak minősült. Az elutasításhoz az is hozzájárulhatott, hogy a kereszténység vádjával illetett személyek a császár képmása előtti tömjén- és színbor-áldozattal tisztázhatták magukat. Mindez azzal járt, hogy a turibulumok az i.sz. 4. században szinte teljesen eltűntek a rómaiak életéből.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Horthy
- Legitimista meggyőződése ellenére hiúsította meg a második királypuccsot Bethlen István
- A Magyar Nemzeti Levéltárhoz került az egykori kormányzói család hagyatéka
- A kormányzó hitvese: Horthy Miklósné Purgly Magdolna
- Indiai vadászatok és lenyűgöző britek: Horthy Miklós a világ körül
- A köztársaságból kiábrándult Habsburg-pártiak gyűrűjében választották kormányzóvá Horthy Miklóst
- A nemzetmentőtől a nemzetvesztőig: hányféle Horthy-kép létezik?
- A magyar divat koronázatlan királynője volt Rotschild Klára 17:05
- Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság 14:20
- Félmillió áldozatot követelt a Banglades függetlenségét is elhozó Bola-ciklon 09:50
- Jezsuita mintára hozta létre Pázmány Péter a nagyszombati egyetemet 09:05
- Nem vették fel a főiskolára, húsz évig épületek díszítésén dolgozott Auguste Rodin tegnap
- First Ladyk politikai szerepben tegnap
- Zenével reformálta meg Kronberger Lili a műkorcsolyázást tegnap
- Ördögként és szentként is emlegették a cári család kegyébe férkőző Raszputyint tegnap