Hamarosan útrakel a magyar Meroé-expedíció
2005. szeptember 22. 11:15
Magyar leletmentő expedíció indul Szudánba, a Nílus negyedik zuhatagánál épülő Merowe duzzasztógát területére.
Indiana Jones csak a filmekben van Nemzetközi régészeti segélyakció Szudánban Visszatért a Napata-expedíció Magyar expedíció az Égett arcok földjén |
A jövő év elején kezdődő ásatás révén a magyar tudósok az egyetemes történelem egy rendkívül kevéssé ismert fejezetének feltárására, egyben az afrikai történelemkönyvek kiegészítésére készülnek - olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben. A magyar régészeti program vezetője Lassányi Gábor régész-egyiptológus.
A szudáni kormány szakminisztériuma 2002-ben nemzetközi felhívást tett közzé a Nílusnál épülő gát építése által veszélyeztetett terület régészeti örökségének megmentésére - idézi fel internetes honlapján az alapítvány. A projekt az összegzés szerint méreteiben csak a híres asszuáni gát építéséhez hasonlítható, amelynek során az egykori Nílus-völgy területén új tó született, elnyelve Alsó-Núbiát, számtalan falujával, romvárosával és pótolhatatlan régészeti lelőhelyével.
Az 1960-as években az UNESCO által szervezett "Nagy Núbiai Mentőakció" során az ismert régészeti lelőhelyek jelentős részét feltárták. A nemzetközi összefogásba 1964-ben saját expedícióval Magyarország is bekapcsolódott. A Szudán területén fekvő ókori Núbia veszélyeztetett kulturális értékeire az újabb felhívás nyomán a British Museum és a Gdanski Egyetem évek óta igyekszik felhívni a kutatók figyelmét. 2003-ban francia, német, amerikai és lengyel kutatóintézet jelezte részvételi szándékát a leletmentésben. A mintegy 160 kilométer hosszúságú Nílus parti zónában a terepbejárások alapján több mint kétezer lelőhely található. A nagyarányú munkák elvégzéséhez további résztvevőkre van szükség.
A leletmentésben való magyar részvétel lehetősége 2004 elején vetődött fel először, a szándékot tavaly júliusban jelentették be Gdanskban. A magyar szakemberek a terepmunkák vezetőjével megállapodtak egy magyar koncessziós területről, amely a Nílus bal partján fekszik, mintegy húsz kilométeres hosszúságban, nagyjából a tervezett víztározó középső részén. A magyar-szudáni leletmegosztás révén Magyarországra kerülő régészeti leleteket - hasonlóan az 1964-es expedícióhoz - a Szépművészeti Múzeum antik osztálya fogadja. A Magyar Meroé Projekt régészek és egyiptológusok mellett természettudományos szakemberekből és mérnökökből áll.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap