2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Az ördög jele vagy varázslatos gyógyír? Így gondolkodtak a pókokról a középkorban

2020. szeptember 18. 17:51 Múlt-kor

Félelem és undor kiváltója?

Amellett, hogy a Szent Norbertéhez hasonló történetek a középkori vallásértelmezési gyakorlat sokszor rendkívüli szószerintiségét is jól bemutatják, arra is rávilágítanak, hogy a pókoktól való elterjedt félelem nem új keletű dolog.

A nyolclábúaknak azonban társítottak pozitív tulajdonságokat is a középkorban: hálójukat lázcsillapításra és apróbb sérülések gyógyítására tartották alkalmasnak, egyes teológusok pedig (azon hittétel nyomán, mely szerint Isten minden állatot az emberiség javára teremtett) amellett érveltek, hogy a jó kereszténynek példát kell vennie a pókok állhatatos munkavégzéséből.

Mindazonáltal a pókok többnyire inkább a félelem és az undor forrásai voltak a középkorban is, ráadásul ekkoriban az ördöggel is kapcsolatba hozták őket: a középkori írott forrásokban gyakran előfordul a hasonlat, amely a legyeket hálójában elkapó pók és az embereket bűnbe csábító ördög között von párhuzamot. E hiedelmek kontextusában a pókokat lenyelő egyházfiak azt is bemutatták, hogy Isten, a szentség és a szent életű ember együttesen képes legyőzni a bűnt.

Érdekesség, hogy habár az Európában honos pókfajok többsége semmiféle veszélyt nem jelent az emberre, elterjedt volt az a hit – a korabeli orvosok körében is – hogy a pókot lenyelő ember életével fizet, vagy legalábbis súlyosan megbetegszik. Számos dokumentált esetről tud a történettudomány, amelyben emberek így próbáltak öngyilkosságot elkövetni.

E nézetből eredeztethető az is, hogy egyes póklenyeléseket tárgyaló történetekben a papot azonnal véreztetni kezdik: úgy tartották, ezzel az állat mérgét azonnal ki tudják vonni a szervezetből. A legendák nagy részében a pók élve mászik elő a sebből, egyértelműen bizonyítva, hogy csoda törrtént.

Nem csak a pókokat féltek lenyelni a középkori emberek: a békák, kígyók, férgek és más „undorító” állatok szándékos vagy véletlen elfogyasztása esetére meglehetősen radikális praktikákat javasoltak a súlyos egészségkárosodás megelőzése érdekében.

Az egyik orvosi tanács például úgy szólt, a kígyót nyelt embert fejjel lefelé kell lógatni egy sült borjúhús közelében, hogy az kicsalja a gyomrából az állatot. Eközben az ember családtagjainak készenlétben kell állniuk körülötte seprűkkel vagy egyéb eszközökkel, hogy elpusztítsák az előbújó csúszómászót.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Pókot ábrázoló fametszet 1547-ből (kép forrása: Wikimedia Commons)
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár