Veszélyben vannak az Altamira-barlang kőkori rajzai
2015. március 31. 08:39
Alig egy évvel azután, hogy ismét megnyitották a turisták előtt, a világhírű Altamira-barlang kőkori sziklafestményei az odalátogatók miatt újra "állandó veszélyben" vannak - kongatták meg a vészharangot spanyol tudósok.
Korábban
Az Universidad Complutense de Madrid 17 egyetemi tanára és további 70 kutató írta alá azt a nyílt levelet, amely az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) figyelmét hívja fel az Altamira-barlang kőkori alkotásaira leselkedő veszélyre. Mint írják, téves az a korábbi, a barlang megnyitását megelőzően készült kutatás, amely megállapította, hogy az ősi sziklafestmények látogathatóvá tétele - amelyről a spanyol kulturális miniszter döntött - nem okoz károkat az alkotásokban.
A falfestményeiről híres barlang a paleolitikum művészetének legismertebb lelőhelye, az észak-spanyolországi Santandertől 30 kilométerre nyugatra fekszik. A 280 méter hosszú, több teremből, folyosóból álló mészkőbarlangban 1879-ben az ásatást vezető Marcelino de Sautuola kislánya fedezte fel a mennyezeten az ősember festményeit.
A freskók az úgynevezett magdalénien kultúra idején, i. e. 13 500 körül készülhettek. A barlang sötétszürke sziklafalát, mennyezetét állatok, bölény-, mamut-, vaddisznó-, vadló- és szarvasábrázolások díszítik. Összesen 600 festmény és 1500 karcolat található a barlangban. 1985-ben az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította az Altamira-barlangot, 2001-ben nyílt meg turisták számára a barlang "hasonmás" változata, az Altamira Múzeum.
A festmények rohamos pusztulása miatt 1982 és 2002 között naponta csak néhány látogatót engedtek be a barlangba, amelyet 2002-ben bezártak, mivel a szakemberek úgy vélték, hogy az emberek jelenlétéből eredő hőmérsékletemelkedés, magasabb páratartalom károsítja az őskori sziklafestményeket. A barlangot - egy 2011-ben készült szakvélemény nyomán - végül csak tavaly nyáron nyitották meg újra a turisták előtt, a szerencsések sorsolás útján, kis csoportokban kereshetik fel az őskori lelőhelyet, alig több mint fél órára.
"A spanyol kulturális minisztérium döntése egyértelmű fenyegetést jelent az alkotások konzerválását illetően. Úgy gondoljuk, hogy az UNESCO-nak és más, kulturális örökségvédelemmel foglalkozó nemzetközi szervezeteknek tudatában kell lenniük azon veszélyeknek, amit az Altamira-barlanggal kapcsolatos politikai döntések jelentenek" - írják a levél aláírói.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2022
- A szeretet mártírjai – megjelent a Múlt-kor téli száma
- Maksymilian Kolbe atya önfeláldozása
- Az embermentő Jane Haining
- Sisi unokahúgának botrányos emlékiratai
- Diego Velázquez: Krisztus Márta és Mária házában
- Karikás Mihály és a Kis Pipa
- A fordulatra képtelen fenegyerek: Grósz Károly
- A Szentföld egy magyar tiszt szemével
- Clara Schumann – A nő, akinek először sikerült
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.