2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Valóban 24 dollárnyi kacatért vették meg a hollandok Manhattan szigetét az őslakosoktól?

2021. április 13. 19:59 Múlt-kor

Mi számít egyáltalán „eladásnak”?

A történészek mára igen sokat vizsgálták a 17. századi Nieuw Amsterdam környéki földeladásokat, és arra a következtetésre jutottak, hogy a tulajdonjog és a birtoklás értelmezésében felmerülő nagy kulturális különbségek igencsak homályossá tehették, mit is jelentett a korban a két fél számára a föld „eladása”.

Egyes szakértők rámutattak, hogy a földdel való kereskedelem, illetve a magántulajdonban lévő föld gondolata nem voltak teljesen idegen fogalmak az amerikai őslakosok gazdasági életében, azonban az esetek többségében a földhasználat megosztásos alapon, illetve kölcsönbérleti formában valósult meg, több csoport részvételével. Ennél jóval ritkább volt annak gondolata, hogy a földet egy csereüzlet révén maradandóan átadják valaki másnak – azonban a magántulajdon és a birtoklás az európai fogalomrendszerben éppen ezt jelentették.

„A hollandoknak volt egyfajta fogalma a magántulajdonról, ez pedig nem volt azonos az őslakosokéval” – mondta Sanderson. „Ennek ellenére azok a megegyezések, amelyeket azokban a korai években, a 17. században kötöttek, a mai napig minden New York városi birtokviszony alapját.”

A szerződéseket aláíró indiánok számára tehát valószínű, hogy azok azt jelentették, a hollandok osztozhatnak velük a föld használatán, avagy egy időre bérbe veszik azt – talán ezért is volt olyan aránytalanul alacsony a telepesek által fizetett ár. A csere emellett biztonságos átjárást is jelenthetett a területen a hollandok számára. A legvalószínűtlenebb eset pedig az, hogy Manhattan őslakosai tudatosan adták el az idegeneknek ősi otthonukat.

Ebből a szemszögből tehát a fontos kérdés talán nem is az, hogy az 1626-os eladás megtörtént-e vagy sem, hanem az, hogy mit jelentett a felek számára – és e kérdés vonatkozik természetesen minden földügyletre a mai New York környékén a 17. században. „Nem gondolom, hogy maga a csere ténye kérdéses lenne. Azt gondolom, a csere jelentése az, ami kérdéses” – mondta Gorelick. Ez felveti annak kérdését is, hogy egy ilyen „eladás” napjaink fogalomrendszerében egyáltalán törvényesnek számítana-e.

A korabeli beszámolókból azonban az is kiderül, hogy az ilyen „eladások” nem jelentették az őslakosok azonnali kiebrudalását az adott területről – a legtöbb esetben az indiánok és a hollandok egymás mellett éltek az elkövetkező évtizedekben a megvásárolt földterületeken. A megkötött szerződések azonban hozhattak némi ideológiai váltást a hollandok tudatában azzal kapcsolatban, hogy kié valójában az irányító szerep.

A helyzet mindenesetre tökéletesen megfelelt nekik mintegy négy évtizeden keresztül, egészen 1664-ig, amikor kiszorították őket Nieuw Amsterdamból az angolok, akik New Yorkká keresztelték át a gyarapodó várost. A környékbeli földek tulajdonviszonyaival kapcsolatos konfliktusok ezután egyre gyakoribbá váltak, és az őslakosok fokozatosan kiszorultak a térségből.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Nieuw Amsterdam látképe 1664-benPieter Schagen 1626. november 7-ei keltezésű levele, amelyben említi a legendás tranzakciótA tranzakció hagyományos ábrázolásai rendre azonos toposzok mentén épülnek felHenry Hudson
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár