Új emlékérmét kap a Magyar népmesék-sorozat Benedek Elek születésnapján
2022. szeptember 30. 17:05 MTI
Új emlékérmével bővül a Magyar népmesék rajzfilmsorozatnak szentelt jegybanki érmesor: Király kis Miklós elnevezéssel 2000 forint névértékű színesfém emlékérmét bocsát ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Benedek Elek születésnapján, a Magyar népmesék napján, szeptember 30-án.
Korábban
Az emlékérme annak a tavaly indult, hétrészes színesfém emlékérme-sorozatnak a második eleme, amelynek célja, hogy a magyar népmesék értékeit bemutassa, a rajzfilmsorozat képi világát megidézze.
Az emlékérmét Vékony Fanni iparművész tervezte. Az emlékérme kibocsátási ünnepségét a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpontban a Kutatók Éjszakája programsorozat keretében tartják pénteken – olvasható az MNB MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében.
1977-ben kezdődött a Magyar népmesék rajzfilmsorozat készítése a Pannónia Filmstúdió kecskeméti műtermében, amely összesen 100 epizódjával, 12,5 órányi anyagával a népmesék világába olyan hitelesen vezeti be a nézőt, hogy 2020. október 15-én a hungarikumok gyűjteményébe, azon belül a kulturális örökségeink közé került a teljes meseszéria – olvasható a közleményben.
A Magyar népmesék rajzfilmsorozatot bemutató érmesorozat második eleme, a Király kis Miklós elnevezésű emlékérme a mesebeli konfliktus kulcsfiguráit, valamint a magyar mondavilágot idézi meg, a rajzfilm képi világához illeszkedik – írták.
Az emlékérme előlapjának bal oldalán futó stilizált népművészeti virágmotívumokat és galambábrázolást a Magyar népmesék rajzfilmsorozat főcíme ihlette, amelyet Arany János Rege a Csodaszarvasról című művének első sorai: „Száll a madár, ágrul ágra, / Száll az ének, szájrul szájra” inspiráltak.
A főcímet idézi továbbá a jellegzetes zsinórírás, amellyel a tervezőművész az emlékérmék kötelező elemeit jelenítette meg.
Az emlékérme hátlapja a Király kis Miklós című népmese egymással harcoló szereplőit jeleníti meg: a királyfi félalakos ábrázolása fölé magasodik a háromfejű, tűzokádó sárkány portréja. A sárkány ábrázolása alatt a jobb oldalon, két sorba tördelve a Király kis Miklós felirat olvasható a főcímet megidéző írott betűkkel.
A színesfém emlékérme 75 százalékban réz, 4 százalékban nikkel és 21 százalékban cink ötvözetéből készült, súlya 16 gramm, átmérője 34 mm, széle finomrecés, a recéken a kétszer ismétlődő MAGYAR NÉPMESÉK RAJZFILMSOROZAT szélfelirattal.
Az emlékérme ezúttal is korlátozott példányszámban jelennek meg: maximum 20 ezer veret készíthető belőle.
Az emlékpénzek értékközvetítő és ismeretterjesztő szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében a Király kis Miklós emlékérme – a rendelkezésre álló készlet függvényében – szeptember 30-tól egy évig névértéken vásárolható meg az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában és webáruházában, valamint a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont ajándékshopjában – írta a közlemény.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
14. Az iszlám vallás kialakulása és főbb tanításai
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- 10 tény Irán múltjáról
- El Báb – A Kapu: Egy ezredéves várakozás beteljesedése
- Az iszlám korai időszakából származó mecsetet találtak Izraelben
- A Közel-Kelet XIV. századi Marco Polója: Ibn Battuta 30 éves mekkai zarándoklata
- A lázongó janicsárok életének központjában az étel állt
- Az iszlám születése – ki volt Mohamed próféta?
- „Az elképzelhető legarrogánsabb és leggonoszabb emberek”: kik voltak a török elit keresztényből lett muszlimai?
- Hogyan készülhetett Mohamed előtt a világ legrégebbi Koránja?
- Jeltelen sírba temetnék Mohamed prófétát
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap