Tragédiák sorába torkollott az oroszlánokat házi kedvencként tartó szovjet család története
2021. április 7. 18:39 Múlt-kor
Korábban
Egy filmkarrier kezdete és tragikus vége
Habár idillinek tűnhetett az oroszlán és emberi családja együttélése, King etetésének költségei a sok állathoz szokott és jól kereső család számára is gondot jelentettek.
Az igazán fenséges, uralkodói méltóságot sugárzó állattá cseperedett King iránt eközben a szovjet filmipar is érdeklődni kezdett: meglátták az óriási lehetőséget a teljesen hiteles, valódi oroszlánban, amely teljességgel hozzá volt szokva az emberek jelenlétéhez, Berberovék pedig tudták, szeretett kedvencük eltartásának költségeit a filmbevételekből könnyen meg lehetne oldani. Lev Lvovics (mivel a „lev” szó „oroszlánt” jelent, a férfi neve mintegy sorsszerű egybeesés által voltaképpen Oroszlánfi Oroszlán volt) otthagyta építészállását, hogy King „producereként” az állat filmbéli szerepléseire fókuszálhasson.
A számos film közül, amelyben szerepelt, kétségtelenül az utolsó, olasz koprodukcióban készült alkotás a leghíresebb. A nyugaton csúfos bukásként elkönyvelt, ám a vasfüggönyön innen nagy sikert arató, hazánkban Olaszok hihetetlen kalandjai Leningrádban címen mozikba került 1974-es film forgatása során azonban tragédia következett be.
A Leningrádban (ma Szentpétervár) zajló forgatáshoz a Berberov-család és King, valamint a nagymacskával foglalkozó stáb számára egy teljes iskolaépületet jelöltek ki szálláshelyül. Szása, az idomár a tornateremben tanította be a filmben végrehajtandó mutatványokra az oroszlánt, és a környéket hangosbemondóval járta egy rendőrautó a forgatás ideje alatt, hogy figyelmeztesse a lakosságot a veszélyes állatra. Az iskolaépületet emellett kordonnal is elkerítették.
A végzetes nap körül sok a kérdőjel. Annyi bizonyos, hogy Szása rövid időre felügyelet nélkül hagyta az épületben Kinget – Nyina Berberova szerint csupán teát töltött magának –, miközben egy Vlagyimir Markov nevű ifjú megközelítette az iskolaépületet. A fiú viselkedéséből – állítólag ugrált King ablaka közelében – King úgy ítélhette meg, játszani akar, ezért kipréselte magát az ablakon, és leteperte a fiút.
Markov segélykiáltásaira a szünetéről épp visszaérkező fiatal rendőr, Alekszandr Gurov is felfigyelt, és miután megpillantotta a fiút és a rajta álló oroszlánt, szolgálati Makarov-pisztolyának teljes tárát beleürítette. Habár az idomár és Berberovék szerint King mindössze egy, a filmhez begyakorolt mutatványnak megfelelően játékosan ledöntötte a lábáról Markovot, és nem volt benne ártó szándék – Nyina Berberova szerint már Gurov első lövésére menekülőre fogta az oroszlán –, a rendőr annyit látott, hogy egy veszélyes állat emberre támadt, és a halálos opció mellett döntött. Markov könnyű sérülésekkel megúszta az esetet.
(Érdekesség, hogy Gurov később altábornagyi rendfokozatig vitte a rendőrségnél, 1999-ben pedig társalapítója volt a jelenlegi orosz kormánypárt elődjének, az „Egység” nevű pártnak, ma is az Állami Duma képviselője.)
A családot teljesen letörte a szeretett állat elvesztése. Kinget az író Jurij Jakovlev dácsájának udvarán, egy tölgyfa alá temették el, ahol korábban járt és játszott is. Az a rengeteg gondoskodás és törődés, amely valódi családtagot nevelt Kingből, egy pillanat alatt jelentőségét vesztette: Berberovék „királya” halott volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben még nagy felháborodást keltett Claude Monet festészeti stílusa
- Biedermeier mindennapok címmel nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában
- Munkácsy Mihály Golgotája a Szépművészeti Múzeumban lesz látható
- Rodin utánzójának tartották, de egyedi líraiság jellemezte Camille Claudel szobrait
- Új állandó kiállítás nyílt a Néprajzi Múzeumban
- A magyar népi kultúra kincseivel várja az érdeklődőket a Néprajzi Múzeum új állandó kiállítása
- Picasso egyik alkotása lehet a hatvan éve egy pincében megtalált festmény
- Még ebben az évtizedben megnyílhat az Új Nemzeti Galéria a Városligetben
- Koszta József eddig ismeretlen alkotására bukkant rá a szentesi múzeum
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap