Szuvasabb fogakkal, de tovább éltek a római városlakók
2015. május 15. 16:58
A mai nagy-britanniai vidéki életről általában mindenki a jólétre és a bőségre asszociál, ez azonban nem volt mindig így. Több száz, Dél-Angliában feltárt csontváz vizsgálata során kiderült, hogy a római megszállás alatt Britannia városlakói jobban éltek a vidékieknél.
Korábban
"Az emberek mindig is azt feltételezték, hogy egészségesebb vidéken élni. De kiderült, hogy [a római kori Britanniában] a városlakók nagyobb valószínűséggel érték el az idős életkort, mint vidéki társaik" - mondta el a kutatást vezető Rebecca Redfern, a Londoni Múzeum munkatársa. A régészcsoport 19 lelőhelyen összesen 344, i. sz. 1 és 500 között eltemetett emberi maradványt vizsgált meg a dél-angliai Dorset megyében. 150 csontváz vidéki temetőkből, a többi a rómaiak által az 1. században Durnovaria néven alapított, ma Dorchesterként ismert város sírhelyeiből került elő.
Kiderült, hogy bár a városiaknak is csak 34 százaléka élte meg 35. életévét, a vidékiek körében ez az arány még alacsonyabb, mindössze 29,5 százalék volt. "A Durnovariához hasonló kisvárosokban azért élhettek hosszabb ideig az emberek, mivel jóval kevésbé volt szennyezett a Rómához hasonló nagyvárosokhoz képest. Viszonylag kis népességgel rendelkeztek, és a lakások sem álltak olyan sűrűn, mint a birodalom nagyobb városaiban" - mondta el a kutatás vezetője.
Ezzel szemben a vidékiek az esetek többségében gazdag földbirtokosok jobbágyaiként, kemény fizikai munkával töltötték a napjaikat, ráadásul táplálkozási lehetőségeik is jóval korlátozottabbak voltak, ezért általában fiatalabb korukban haltak meg.
De a városlakók számára sem alakult minden az elképzeléseik szerint. A vizsgálat kimutatta, hogy a vidékiek között 28,6, míg a városiak esetében 43,5 % volt a 10 éves kor előtt elhalálozott gyermekek aránya. A kutatók szerint ez valószínűleg annak tudható be, hogy a vaskor gyermeknevelési szokásai erősebben éltek tovább vidéken, mint a városi lakosság körében.
A vizsgálatok során kimutatták, hogy a városlakók közül többen angolkórban vagy tuberkulózisban szenvedtek, a vidéki népesség esetében azonban nem észleltek ilyesfajta betegségeket. A városiakat emellett különböző fogászati problémák is gyötörtek. A vidékiek mindössze 17, míg a városiak 28 százalékának volt foltos a fogzománca, a fogkőlerakódás pedig a vidéki lakosok 59, míg a városi népesség 70 százalékát érintette. Emellett a vidékieknek csak 35 százaléka, a városlakóknak azonban több mint a fele szenvedett a fogszuvasodástól.
Redfern szerint a fogászati problémák a gazdagabb, és cukrosabb városi étrendnek tudhatók be. A vidéki lakosságnak szerényebb táplálkozási lehetőségei voltak, de cserébe egészségesebben étkeztek.
"Az új kutatási eredményeket is hozzátehetjük azon bizonyítékok egyre bővülő halmazához, amelyek rákényszerítik a római korral foglalkozó régészeket elavult nézeteik felülvizsgálatára, miszerint a városi életforma a vidékivel szemben mindig rosszabb egészségügyi mutatókat és rövidebb várható élettartamot eredményezett" - nyilatkozta Martin Pitts, az Exeteri Egyetem régésze. "A kutatás alátámasztja, hogy a városi élet - szemben a vidékivel - kézzel fogható egészségügyi előnyökkel járt" - tette hozzá a kutató.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Szovjetunió
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- A hatalmas veszteségek sem állították meg a szovjet hadsereget Sztálingrádnál
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- Előnytelen békét eredményezett Oroszország számára a bolsevik hatalomátvétel
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Munkaszolgálatosok a keleti fronton
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Tragikus véget ért űrutazásával rekordot állított fel Lajka kutya
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.