Szövetségi ügynökök százai felügyelték a szesztilalmat az Egyesült Államokban
2023. augusztus 13. 09:50 Kanyó Ferenc
Korábban
A zenész, a focista meg a kínai
Izzy Einstein született tehetségnek bizonyult, ha arról volt szó, hogy más bőrébe kellett bújnia. Ahhoz ugyanis, hogy bejusson az illegális italkimérésekbe, először bizalmat kellett keltenie a kiszemelt emberekben. Ha kellett utcaseprőnek, eladónak, könyvtárosnak, házaló ügynöknek, fűszeresnek, dokkmunkásnak, sírásónak öltözött, s még az is előfordult, hogy Moe-val közös párosuk egyike nőnek adta ki magát, és így lepleztek le egy illegális kocsmát.
Egy alkalommal pedig úgy záratott be egy tiltott italkimérést, hogy sáros futballmezbe öltözve jelent meg egy ilyen helyiségben, ahol csak annyit közölt, hogy végre vége a szezonnak, és szívesen szakítaná meg az edzését. Elhitték neki.
Persze nem csak a munkások körében „aratott sikert”, hiszen az alkoholtilalom nem csak az alsóbb társadalmi rétegekre vonatkozott. Amikor gazdagabb vendégeket fogadó helyszínekre vadászott, akkor bankárt, szépségverseny-bírát vagy lengyel grófot alakított. De eljátszotta egy magyar hegedűs és egy operaénekes szerepét is.
Egyszer megtörtént, hogy a Zenészek Klubjába tért be egy kölcsönkért kártyával, és felajánlotta, hogy fizet egy italt annak, aki állást ajánl. Miután érdeklődtek, hogy milyen hangszeren játszik, azt felelte, hogy harsonán, ám otthon hagyta. Miután kerítettek neki egyet, a muzikális családból érkező Izzy olyan sikeresen eljátszott egy számot, hogy visszatérése esetére megígérték neki az állást. Vissza is tért: egy letartóztatási paranccsal a kezében.
1922-ben egy kínai mosodásnak adta ki magát, és ez bizonyult hatékony álcának ahhoz, hogy a New York-i kínai negyedben is leleplezzen illegális italkiméréseket. De a nemzetiségek eljátszása nem állt meg itt, képes volt harlemi afroamerikainak is maszkírozni magát. A különféle nációk sorában voltak jiddis sírásók, német savanyúságcsomagolók, orosz halászok, texasi marhapásztorok és olasz gyümölcskereskedők is.
A két ügynök híre gyorsan elterjedt, számos illegális italos helyen még az arcképüket is kifüggesztették, hogy figyelmeztessék a veszélyre a helyieket. Mindez még találékonyabbá tette Izzy Einsteint, olyannyira, hogy egy alkalommal a saját nevén mutatkozott be, mire a helyiséget őrző kidobó ember nevetve beengedte a bárba.
Máskor fogadást kötött egy kocsmában, hogy ő Izzy Einstein, akinek a képe ott van a falon. A vendégek hangosan kacagtak, ám ő elővette az igazolványát, és letartóztatással bizonyította, hogy érdemes lett volna jobban megnézni az emlegetett arcképet.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.