Százak vesztették életüket, mire a hatóságok elismerték, hogy San Franciscóban pestisjárvány dúl
2019. november 20. 16:50 Múlt-kor
Korábban
Amit nem látunk, az nem is létezhet
A járvány tényének széleskörű elutasítása részben abból fakadt, hogy a kor legújabb tudományos vívmányaival kevesen voltak tisztában.
Kinyoun ugyanis – akit legfőképpen az amerikai Nemzeti Egészségintézetek (National Institutes of Health) nevű egészségügyi kutató-fejlesztő intézményrendszer atyjaként ismer az utókor – az orvosi bakteriológia úttörője volt.
A főorvos egy korábban ritkán látott eszközt, a mikroszkópot használta a betegektől vett minták vizsgálatára. Kalifornia kormányzója, Henry Gage különösen szkeptikus volt az új keletű tudományággal és módszereivel kapcsolatban.
Gage nem csupán azt vonta kétségbe, hogy léteznek szabad szemmel láthatatlan organizmusok, amelyek a betegségekért lehetnek felelősek. Sok más kaliforniaihoz hasonlóan azt a nézetet is osztotta, miszerint a fehér, európai származású emberek egyáltalán meg sem fertőződhetnek a pestissel.
E nézet alapja az a téves következtetés volt, hogy a középkori fekete halált az európai lakosságból csak a betegségre immúnis emberek élték túl, ezért minden európai származású ember veleszületett immunitással rendelkezik a pestisre.
E sokak számára megnyugtató tévhittel szemben azonban a járvány igenis megfertőzött számos fehér San Franciscó-i lakost, habár eleinte a város kínai negyedét (Chinatown) érintette a legsúlyosabban.
A fehér lakosok nagy része emiatt eleinte nem is aggódott, mivel a járvány kitörését annak tudták be, hogy a kínai bevándorlók koszosak, és eleve mindenféle betegséget hordoznak.
E rasszista előítélet eredménye az lett, hogy a kínai negyed lakói igyekeztek elrejteni a pestisben elhunytak holttesteit, hogy elejét vegyék a közösségükkel szembeni további diszkriminációnak.
Chinatown lakóinak jó oka volt erre: az első megerősített pestises haláleset nyomán a hatóságok vesztegzár alá vonták a negyedet, és az itt élők nem tudtak sem dolgozni menni, sem termékeket kivinni vagy behozni.
Rövid időn belül élelmiszerhiány alakult ki, és Chinatown lakói attól féltek, hogy ha még több halálesetre derül fény, az még súlyosabb karanténhoz, vagy akár preventív jellegű gyújtogatásokhoz is vezethet.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.