„Svédhez méltatlan ital” – hogyan harcoltak a 18. századi svéd királyok a kávé ellen?
2017. december 21. 13:16
Napjainkban Svédország a világ hatodik legnagyobb kávéfogyasztójának számít. Bár a fekete ital már 17. századi megjelenése óta rendkívül népszerű volt az északi országban, egyes svéd királyok valóságos kereszteshadjáratot indítottak az alattvalóik számára – szerintük – káros ital ellen.
Korábban
A nagy földrajzi felfedezések és az ennek hatására kialakuló világkereskedelmi hálózat révén a 1600-as évekre a kávé megérkezett az akkor fénykorát élő Svédországba is. A skandináv királyság lakói azonnal rajongóivá váltak az élénkítő hatású, fekete italnak. A svéd királyokról azonban ugyanez nem volt elmondható, mivel úgy vélték, a kávé egészségtelen és rendetlen magatartásra készteti az embereket.
Az első drasztikus lépésre 1756-ban Adolf Frigyes király szánta el magát, amikor kemény adót vetett ki a kávé fogyasztására, illetve importjára. Mindazon kávéfogyasztóktól pedig, akik elmulasztották eme adó befizetését, a király rendelete értelmében elkobozták bögréiket és csészealjaikat is. Adolf Frigyes ugyanebben az évben még tovább ment kávéellenes küzdelmében, amikor nem sokkal később teljesen betiltotta annak fogyasztását.
A királyi hivatalnokok országszerte aktív propagandatevékenységet fejtettek ki és igyekeztek meggyőzni az embereket arról, hogy a kávé „svédhez méltatlan” és hogy fogyasszanak helyette inkább más italokat. A tiltás természetesen nem hozott érdemi eredményt és – különösen a gazdagabb rétegek körében – virágzott a kávécsempészet.
Ha a kávékedvelő svédek arra számítottak, hogy majd Adolf Frigyes halála után, elsőszülött fia és örököse, III. Gusztáv végre békében hagyja őket, akkor csalódniuk kellett. Az 1771-ben trónralépő új király épp úgy undorodott a fekete italtól, mint édesapja. Az alattvalói egészségéért aggódó uralkodó azonban kifinomultabb eszközhöz folyamodott a kávé ellen vívott harcban, mint a betiltás vagy a hangzatos szónoklatok.
III. Gusztáv ugyanis már egy új korszak gyermeke volt és mindvégig a felvilágosult abszolutizmus jegyében uralkodott. Így például a polgárság és a parasztság érdekeit támogatta a nemességgel szemben, kórházakat és árvaházakat nyitott és korlátozott vallásszabadságot biztosított az addig teljesen elnyomott katolikusok és zsidók számára. Nagy csodálója volt a francia felvilágosodás egyik kulcsfigurájának, Voltaire-nek is. Nem meglepő hát, hogy a kávé káros hatásait egy tudományos kísérlettel igyekezett bizonyítani.
A király ellátogatott az egyik börtönbe, ahol kiválasztott két férfit, akik amellett, hogy ikrek voltak, mindkettejüket halálra ítélték korábban. Az emberkísérletben való részvételükért cserébe III. Gusztáv életfogytiglani börtönbüntetésre enyhítette ítéletüket, amit a két férfi valószínűleg örömmel fogadott. Örömük pedig csak tovább fokozódhatott, amikor megtudták, hogy mi is vár rájuk.
A két elítéltnek innentől kezdve nem volt más dolga, mint ülni a cellájukban és egyikőjüknek napi három csésze kávét, míg a másiknak ugyanennyi teát elfogyasztani. A király arra számított, hogy a kávét fogyasztó férfin napokon belül megmutatkoznak az ital pusztító hatásai, de végül csalódnia kellett. A férfin semmiféle változás nem mutatkozott. Sőt, a sors furcsa fintora révén a kávéfogyasztó elítélt túlélte a királyt (akit 1792-ben egy álarcosbálon gyilkoltak meg az intézkedéseivel elégedetlen nemesek), majd teafogyasztó testvérét is.
A svéd királyok nem voltak egyedül a kávéval szembeni ellenérzéseikkel. Adolf Frigyes és III. Gusztáv kortársa, Nagy Frigyes porosz király szintén igyekezett gátat szabni a fekete ital terjedésének. Betiltotta a kávéfőzést és „szaglászokat” küldött az utcákra, akik kemény büntetéseket szabtak ki mindenkire, akit kávéfőzésen vagy -fogyasztáson kaptak. 1777-es kávéellenes kiáltványában pedig így fogalmazott: „Undorral vettem észre alattvalóim kávéfogyasztásának növekedését … Mindenki kávét iszik … Az én embereim igyanak sört!”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Budapest világvárossá fejlődése
II. Népesség, település, életmód
- Fennállása alatt számos történelmi személy szobrát lecserélték a millenniumi emlékművön
- Időutazás a millenniumi ünnepségekre: 125 éve utazunk a Ligetbe a föld alatt
- Sokáig csak esernyővel lehetett átmenni a budai Alagúton
- Egykor a Városliget zenepavilonjai nyújtották a főváros legnépszerűbb szórakozását
- A gazdag és szegény gyermekek egyaránt birtokba vették a Városligetet a „boldog békeidőkben”
- Széchényi Ödön víziója által a világ második siklójával büszkélkedhet a főváros
- Az idők során szinte minden sportra biztosított lehetőséget a Városliget
- 800 mázsa lőport adott Ferenc József a budai Alagút építéséhez
- A kiállítások és vásárok hozták el az éjszakai fényt a Városligetbe
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.