Nők ezreinek álommunkáját végezte a Beatles titkárnője
2023. január 1. 10:05 Múlt-kor
Korábban
Rágógumi, hajtincs és párnahuzat
A Beatlemánia csúcsán a zenekar napi több ezer levelet kapott, így Freda ezekben az években akut alváshiányban szenvedett. Bár a bandatagok sokszor megfordultak az irodában, és ekkor a dolgozók kérésére számos Beatles-emléktárgyat elláttak az aláírásukkal, a titkárnő munkatársaival együtt idővel már nem tudta kezelni a helyzetet, és egy trükkhöz folyamodott: olyan pecsételőt használt, amely a papírra nyomva hiteles autogram látszatát keltette.
Az irodába számtalan különös rajongói óhaj futott be, és ha Fredának lehetősége volt rá, mindig teljesítette a kéréseket, mivel – mint fogalmazott – egy volt közülük, vagyis tudta, mire van szükségük. Volt, aki egy párnahuzatot küldött, azzal a kéréssel, hogy húzza rá Ringo Starr párnájára, és miután a dobos egy éjszakát aludt rajta, a huzatot küldje vissza. Mivel Kelly jó viszonyban volt Ringo édesanyjával, az ő segítségével teljesítette a különös kérést.
De kapott olyan rajongói levelet, amelyben egy lány azt kérdezte, ha küld térképet, meg tudná-e kérni Pault, hogy elmenjen a hat órakor kezdődő partijára. Volt, aki rágógumit küldött, majd miután a zenekar tagjai megrágták, Freda visszaküldte a rajongónak. Emellett gyűjtötte az együttes tagjainak hajvágásból maradt tincseit, mert rengeteg olyan kérés futott be hozzá, amely erre vonatkozott.
Mivel Fredát sokszor látták együtt a Beatles tagjaival, több szóbeszéd is szárnyra kelt. Egy alkalommal például elterjedt a pletyka, hogy McCartney feleségül vette a titkárnőt – ennek persze semmiféle valóságalapja nem volt. 1969-ben pedig az a hír terjedt el, hogy a Macca becenévre hallgató énekes-basszusgitáros három évvel korábban meghalt egy autóbalesetben, és a zenekarban csak a „hasonmása” szerepel. Rajongók tömegei telefonáltak kétségbeesetten, de Freda addig nyugtatgatta őket, hogy a végén ő maga is hinni kezdett a rémhírnek. Végül Paul apja telefonon közölte vele, hogy nemrég látta a fiát.
Freda titka
Az 1965-ös év fordulópont volt a zenekar életében. Epstein elhatározta, hogy Londonba teszi át az együttes székhelyét, Fredát azonban az édesapja nem engedte, és a lány eleget is tett az atyai kérésnek. Beadta a felmondását, a menedzser azonban nem fogadta el azt, így Freda Liverpoolból intézte a banda ügyeit. A bomlás jelei azonban ekkor már felfedezhetők voltak a zenekar körül, Epstein 1967 augusztusában gyógyszer- és alkoholtúladagolás miatt bekövetkezett halála pedig különösen romboló hatással volt a tagokra.
A Beatles feloszlásáért sokan még ma is Yoko Onót okolják, Freda szerint azonban a fiúk között már korábban megbomlott a sokáig tökéletes összhang. Paul McCartney és John Lennon megpróbálták egyben tartani a csapatot, de akkor már mindenki a maga érdekeit nézte, mindenkinek megvolt a maga szólistaterve – természetesen nekik is.
Az 1960-as évek végén, a Beatles szétesésével egy időben Freda is családos ember lett, így voltaképpen nem élte meg tragédiaként a tagok szétszéledését. Úgy vélte, a legjobb időszakot a kezdetek jelentették: amikor a fiúk felkerültek a slágerlistára, és először jártak Amerikában. 1972-ben bejelentette, hogy nem vezeti tovább a rajongói klubot, ennek ellenére még éveken át válaszolt a levelekre. Miután 1970-ben a banda feloszlott, az általa az évek során összegyűjtött emléktárgyak többségét elajándékozta a rajongóknak – neki mindössze négy doboza maradt, amelyek javarészt az általa szerkesztett Beatles-magazinokkal voltak tele.
Freda hosszú évtizedekig nem osztotta meg senkivel, ki volt ő valójában. A munkahelyén is csak néhányan tudtak arról, hogy kiknek dolgozott a hatvanas években. Saját bevallása szerint meglehetősen prózai okokból hallgatott évekig.
Úgy gondolta, senki sem lett volna kíváncsi egy titkárnő történetére. Ennél persze nyilvánvalóan többről van szó, mivel sokan kapacitálták rá, hogy írjon könyvet az együttesről. Mindig lojális maradt azonban a zenekarhoz, és sohasem adott ki belső információkat a sajtónak, annak ellenére, hogy finoman szólva is lett volna rá igény.
Végül lánya ösztönzésére elfogadta, hogy felidézi a történetet. Magnóra mondta a sztorit, hogy unokája is megismerhesse, milyen élete volt a nagyanyjának fiatal korában. Ryan White amerikai rendező 2013-ban szerzett tudomást a történetről, amelyből dokumentumfilmet forgatott. A Good Ol’ Freda című alkotás (a címet a Beatles egy, a rajongói klubnak szánt 1963-as karácsonyi felvételéből vették) óriási siker lett, a texasi Austinban rendezett amerikai premieren ötperces vastapssal jutalmazták.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
fasizmus
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco
- Tétlenül szemlélte Etiópia lerohanását a Nemzetek Szövetsége
- A második világháború végéig kellett várni a cannes-i filmfesztivál debütálására
- Még a Mussolini-szobrokat is kidobálták az ablakon a Duce letartóztatásának hírére
- A világháborúban és merényletekben is majdnem odaveszett Olaszország diktátora
- Magára hagyhatta volna szövetségesét Mussolini?
- Lánya kérését sem vette figyelembe Mussolini veje kivégzése során
- Valójában Karel Čapek testvérétől származik a sci-fi és a technológia legendássá vált szava
- A politikai megosztottságból emelkedett ki Franco tábornok diktatórikus rendszere
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap