Nem indult könnyen Grace Kelly és a monacói herceg tündérmesének tűnő házassága
2020. szeptember 26. 08:32 Szabó Orsolya Zsuzsanna
Korábban
Szerencse és szerencsétlenség
A világ tehát boldogan ünnepelte a régi és az új arisztokrácia (egy sztár és egy herceg) egyesülését. A helyzet viszont hosszabb távon azért nem volt ilyen egyszerű, ugyanis Grace és Rainier nagyon különböző háttérrel rendelkezett. A monacóiak már az esküvő körüli cécót is nehezen viselték, és némileg gyanakodva fogadták az amerikai színésznőt, aki csak kicsit beszélt franciául és házasságkötése után kezdte el megtanulni a helyi protokollt.
Hogy az újdonsült hercegné pontosan hogyan érezte magát új hazájában, csak ő tudhatta, de az bizonyos, hogy alig-alig ismerte mediterrán temperamentumú férjét, akinél Grace, ironikus módon, sokkal „arisztokratikusabb”, kifinomultabb ízléssel és érdeklődéssel rendelkezett. A dolgokat tovább bonyolította, hogy a gyermekáldás szinte azonnal bekövetkezett: az esküvő után kilenc hónappal és négy nappal megszületett Caroline, akit 1958-ban Albert, 1964-ben pedig Stéphanie követett.
Harmadik gyermekük születésének idejére azonban már úgy tűnt, a furcsa pár összecsiszolódott, s nagyon eltérő hátterük és személyiségük ellenére – vagy épp mindennek következtében – felvirágoztatta Monacót. Grace Kelly jelenléte már önmagában jelentős turistaforgalmat biztosított, s a törpeállam népszerűségét tovább fokozták azok az újdonságok, amelyeket a hercegi pár hívott életre.
Rainier igen nagy hangsúlyt fektetett az ipari fejlesztésekre, hatalmas építkezésekbe fogott, s ehhez igyekezett mind több új befektetőt a hercegségbe csábítani, sőt, attól sem riadt vissza, hogy elhódítson némi szárazföldet a tengertől Monaco számára. Felesége, Hitchcock egykori nagy kedvence, aki a rendező számos filmjében játszott a női szerepeket problematizáló karaktereket, új életében a hagyományos női feladatok körébe záródott: vöröskeresztes estélyeket szervezett, bölcsődéket létesített és a polgárok ügyes-bajos dolgaival törődött.
Hitchcock 1962-ben ugyan felkérte új filmjének főszerepére a hercegnét, ám Monacóban ez a felvetés akkora felháborodást okozott, hogy Grace végül nem vállalta a munkát. A monacóiakat tulajdonképpen meg lehet érteni: bár a herceg és a színésznő románca rosszul is elsülhetett volna, különös házasságuk gyümölcsöző kombinációnak bizonyult a hercegség számára.
Éppen ezért volt különösen nagy csapás, hogy Grace Kelly 1982-ben autóbalesetben életét vesztette. A kocsiban vele utazó kisebbik lánya, Stéphanie túlélte a tragédiát, s apjuk 2005-ös halála után ő és testvérei lettek Monaco virágzásának letéteményesei. A folytonosság biztosításának szempontjából fontos lépés volt, hogy – az ebben a pillanatban két törvénytelen gyermekkel rendelkező – Albert herceg 2011-ben, 53 éves korában végül feleségül vette Charlene Wittstock úszóbajnokot.
Az esküvőn csak a menyasszony hullatott könnyeket – méghozzá annyit, hogy sokakban felmerült a kérdés, vajon nem bánta-e meg, hogy anyósához hasonlóan feladta régi életét az aranykalitka kedvéért. Sokat számít pedig a hercegné hozzáállása, ugyanis leginkább ezen az új furcsa páron, a kopaszodó, playboy hercegen és a Grace Kellyhez hasonlóan légies és szőke Charlene-on múlik, hogy Monaco státusza és imázsa megszilárdul-e 21. században.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
4. A világgazdaság a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Tizenhatszor annyi követ használtak fel az Asszuáni-gáthoz, mint a Kheopsz-piramishoz
- Saját hatalmát és a Szovjetuniót is elsöpörték Gorbacsov reformjai
- Szaddám Huszein 1991-ben úgy gondolta, megnyerte a történelem első élőben közvetített háborúját
- Gyűlölte a Sebhelyesarcú gúnynevet Al Capone
- A niagarai vízerőműhöz is szállított alkatrészeket a Škoda Művek
- A hadiipari korlátozásokból született az ikonikus olasz robogó, a Vespa
- Heves vitát váltott ki Potsdamban a háborús jóvátételek kérdése
- Keserédes „áldásként” formálta át Izlandot a második világháborús megszállás
- Kereskedelmi viszonyait fenntartva maradt semleges Svájc a második világháborúban
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 17:35
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap