Nem bánta meg tettét a történelem egyik legnagyobb csalója, Charles Ponzi
2020. február 18. 14:44 Múlt-kor
1920-ban egy Charles Ponzi nevű olasz származású férfi nyolc hónap alatt 20 millió dollártól szabadított meg több tízezer amerikai lakost, főként Boston városában. Ajánlatának, amely azt ígérte a befektetőknek, hogy 50 százalékos hasznot látnak majd 45 napon belül, sokan bedőltek az Egyesült Államok más részein is. Ponzi látványosan meggazdagodott, és sokáig úgy tűnt, senki sem sejti a cselszövést – egészen addig, míg a piramisjáték olyan látványosan össze nem omlott, hogy Ponzi nem csupán börtönbe, de a történelemkönyvekbe is bekerült.
Korábban
Ki volt Charles Ponzi?
Carlo Pietro Giovanni Guglielmo Tebaldo Ponzi 1882-ben született Olaszország északi részén, az Emilia-Romagna tartománybeli Lugóban (később sokaknak azt állította, a szintén itt található Parmából származik).
Korai éveiről ezen kívül igen keveset tudni: állítása szerint beiratkozott a római La Sapienza egyetemre, annyi azonban biztos, hogy diplomát nem szerzett.
„Egyetemi éveim során az a fajta ember voltam, akit errefelé tékozlónak neveznének” – mondta később a New York Times újságírójának egy interjúban. „Elérkeztem a fiatalemberek azon életszakaszába, amikor a világ legvonzóbb dolgának a pénz költése tűnik.”
Miután elfogyott a pénze, Ponzi az Egyesült Államokba emigrált 1903-ban. Az S.S. Vancouver nevű hajó fedélzetén az Atlanti-óceánon való átkelés közben maradék vagyonát is elvesztette szerencsejátékon.
„Két dollár 50 cent készpénzzel, és egymillió dollár reménnyel érkeztem ebbe az országba” -mondta a csaló, „és ezek a remények sosem hagytak el.”
A lehetőségek hazájában utcai gyümölcsárusként, mosogatóként és pincérként is próbálkozott, mielőtt a keleti part legnagyobb csalására adta volna a fejét.
Ezelőtt azonban többször költözött is: miután New Yorkban megunta az éttermi felszolgálást, táblákat festett Floridában, majd innen a kanadai Montréalba ment, ahol egy banknál állt munkába.
A Zarossi bank kimondottan az olasz bevándorlók kiszolgálására jött létre. Többnyire a csak olaszul tudó, kiszolgáltatott embereknek adott kölcsönök uzsoraszerű kamataiból kereste bevételét, azonban idővel ez sem tudta megmenteni a csődtől, és a bank tönkrement. Ponzi ismét nincstelenné vált.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
rejtélyek
- Máig megoldatlan a Mary Celeste kísértethajó rejtélye
- Dél-Amerikában is fosztogatott Butch Cassidy bandája
- Máig számos rejtély övezi a sandringhami zászólalj eltűnését
- A pápai tiltás ellenére sokáig töretlen volt a szabadkőművesek népszerűsége
- Máig nem tudni, mi történt a rejtélyes módon eltűnt roanoke-i kolóniával
- Egy letűnt korszak rejtélyes mementói a Húsvét-szigeti moai szobrok
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap