Műholdfelvételek fedhetik fel Kékfogú Haraldr sírhelyét
2022. július 2. 16:20 Múlt-kor
Haraldr Gormsson 958 és 986 között uralkodott Dániában, megszilárdítva királyi hatalmát Jylland és Sjælland fölött is. Harald, aki saját állítása szerint kereszténnyé tette az általa egyesített Dániát és Norvégiát, melléknevét (blátǫnn) valószínűleg egy elhalt fogáról kapta, amelyet a krónikákban „sötétkék”-ként írtak le.
Korábban
Haraldr uralma alatt számos nagyszabású építkezés zajlott le, például az aarhusi erődítmény megerősítése, számos gyűrűerőd kiépítése, illetve a Ravning híd felépítése a Vejle folyó völgyében. A király életrajzát az általa emeltetett nagyobbik jellingi rúnakő felirata foglalja össze: „Haraldr király rendelte e kő állítását apja, Gormr emlékére és anyja, Þorvi emlékére; az a Haraldr, aki meghódította magának egész Dániát és Norvégiát és kereszténnyé tette a dánokat.”
A modern korban Haraldr után nevezték el a különböző eszközök vezeték nélküli összekapcsolását szolgáló Bluetooth szabványt; az analógia szerint a technológia ugyanúgy egyesíti a különféle eszközöket, ahogy Haraldr egyesítette Dánia törzseit egyetlen királyságban. A Bluetooth logóját is az északi rúnaírás, a fuþark két egybefűzött rúnája adta: H (ᚼ) és B (ᛒ).
A wiejkowói templom, ami alatt a sírhalmot találták (Wikipedia / Radosław Drożdżewski / CC BY-SA 3.0)
Az 1841-ben a faluban talált Curmsun-érme 2014-es ismételt felbukkanása nyomán már korábban is felmerült, hogy Haraldr sírja a környéken lehet. Az érme latin feliratát kutatók a következőképpen olvasták ki: +ARALD CVRMSVN+ REX AD TANER+SCON+JVMN+CIV ALDIN+ (Haraldr Gormsson, a dánok, Skåne, Jómsborg és Aldinburg város királya).
Tudósok szerint az érmét eredetileg emberi maradványok mellett temették el más tárgyakkal együtt. Ezek 1841-ben kerültek elő egy romos középkori templom kriptájából, amelynek a helyén ma az a templom áll, amelyik alatt a sírhalmot felfedezték. Köztük volt egy I. Ottó korából származó ezüstpénz és egy bronz karkötő is.
A Curmsun érme latin felirata (Wikipedia / Tomasz Sielski / CC BY-SA 3.0)
Felfedezésük után a tárgyak 1945-ig a kriptában maradtak, amikor Stefan Sielski lengyel őrnagy és testvére, Michal magukhoz vették őket. A Curmsun-érmének hosszú időre nyoma veszett, 2014-ben Sielski 11 éves dédunokája megtalálta egy dobozban, régi gombok között.
A szórványos történeti források Jómsborgot, a részben legendás viking erődöt adják meg Kékfogú Haraldr halálának helyszíneként. Bár Jómsborg helye máig tisztázatlan, egy 2019-ben előkerült krónika Lengyelországba teszi, alig néhány kilométernyire a helytől, ahol a Curmsun-érme – és az újonnan felfedezett sírhalom – előkerült.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

nácik
- Sorsdöntő hibát vétett Németország a Szovjetunió haderejének alábecslésével
- Emberrablásokkal tarkított ádáz harc folyt a német tudósokért a II. világháború végén
- A Wehrmacht-katonák érkezése után sem állt meg az élet Párizsban
- A francia falu, ahol a megszálló SS-katonák után csak üszkös romok maradtak
- Amikor a nácik tömegmészárlással torolták meg Reinhard Heydrich halálát
- A nácik őrült terve, avagy így éltek volna túszként a zsidók Madagaszkáron
- Még Jelačićot is lenyűgözte a női honvédtiszt, Lebstück Mária 13:20
- Százéves fennállását ünnepli a Corvin mozi 11:50
- Izgalmas korrajz a XVIII. századi Debrecenről egy angol utazó tollából 08:55
- Fogadásból alig négy nap alatt írta meg első, egyszerre trágár és költői drámáját Bertolt Brecht tegnap
- Emberséget hozott a haláltáborba a „szeretet mártírja” tegnap
- Buda és Pest szívét összeforrasztotta, de a magyar nemesi címet visszautasította Clark Ádám tegnap
- 50 millió összetört edényből jött létre Róma egyik dombja tegnap
- Tudatlanságból született mestermű: a Ben-Hur 2022.08.13.