2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Mindannyiunk hőse, a Tenkes kapitánya

2021. november 18. 15:10 Varga Nóra Borbála

Izgalommal várt magyar filmsorozat

A Tenkest a magyar televízió nézőközönsége nagyon várta, talán nem is volt olyan korabeli folyóirat, ami ne cikkezett volna: „Hetek óta dolgozik megfeszített munkával a forgatócsoport” – írja a Film, Színház, Muzsika. Fontos volt hangoztatni a főszereplők nevét és a forgatás izgalmait. Zenthe Ferenc így nyilatkozott: „Két dologért szeretem a Tenkes kapitányát. Eke Máté vérbő, izgalmas figura. Ráadásul ez a szerepem a Rákóczi hadnagyára emlékeztet.

Másrészt maga a forgatás annyira izgalmas, hogy az ifjú koromban belém szorult romantika- és kalandvágyamat – ne nevessetek – most élem ki”. Anekdotákkal is igyekeztek beharangozni a filmet, mint amikor Eke Máté lovának fülébe ment a víz, majd a ló elmerült. Értesülünk arról, hogy Basilides Zoltán (Bruckenbacker Alfonz kapitány szerepében) mennyire nehezen barátkozott meg a lovakkal; vagy arról, hogyan fogták be az elszabadult, megvadult kutyákat.

A Tenkes színészcsapatát nagyszerűen válogatták össze: a főszereplő, Zenthe Ferenc mellett kiemelkedő Ungváry László, Krencsey Marianne, Szabó Gyula, Pécsi Ildikó és Vajda Márta, valamint az idősebb nemzedékből Molnár Tibor alakítása. A sajátos színészi kihívást talán a negatív figurák szerepe jelentette. A Tenkesben ezek az alakok különösek, hiszen a labancok mindegyike elképesztően idióta és esetlen, igazi burleszkszerű figuraként látható.

A színészek mindegyike nagyszerű alakítást nyújtott, a filmből szinte árad, a szereplők mennyire kedvelték saját karakterüket. Pécsi Ildikó visszaemlékezik: „Akkor még nem voltunk sokan és nem volt rivalizálási kényszer. A karakter megjelenése attól függ, milyen színészbe álmodja bele a rendező, fontos az alapanyag. Nyugalmasabbá tette a dolgot, hogy azt érezted, beléd gondolták a szerepet.” Pécsi Ildikó cigánylány-szerepe annyira hiteles lett, hogy a forgatáson a helyiek közül többen azt hitték, igazi cigánylány.

Szilágyi István meséli, Pityik őrmester különleges karakterszerepe, melyben készségesen vált a kurucok fricskáinak áldozatává, rendkívül testhezállónak bizonyult, emlékezetes figurája lett a színész talán egész életművének. Szilágyi emlékei szerint a sorozat készítése alatt nem volt szakadék az elismertebb, idősebb és az ifjabb, kevésbé ismert színészek között, a forgatás teljes csapatmunkában zajlott.

A Tenkes kapitányát nagyrészt a siklósi várban és környékén, valamint a Farkashegyen forgatták, de készültek felvételek Vajdahunyad várában és a budai hegyekben is; a kocsmai jelenetek pedig a Balatonon kerültek felvételre. „A forgatás idejére leköltöztünk Siklósra, lent voltunk majdnem két hónapig. Úgy éltünk, mint egy nagy család” – meséli Sommer Katalin, a Magyar Televízió maszkmestere.

A történelmi hűséget leginkább az eredeti helyszín, Siklós környéke teremtette meg. Pécsi Ildikó szerint „ha az ember olyan helyszínen forgat, ami történelmi, régi történetek, emlékek, régi emberségek helyszíne, az lökést ad a dolgoknak, segít a szerepen is.” Akkoriban „Molnár Tibor, aki egy idősebb, ízes szavú, csavaroseszű jobbágyot alakít, elmondta, mennyire meghatotta, amikor a forgatásra a múzeumból hozatott, eredeti kuruc trombita és tárogató most – több évszázadnyi hallgatás után – újból megszólalt.”

Kosztümös, történelmi sorozat lévén természetesen kiemelten fontos szerepet kapnak a jelmezek és kellékek, valamint a maszk is. „Ahhoz, hogy egy színész bele tudja magát élni a szerepébe, sokat segítenek a külsőségek. Fontos, hogy a színész jól érezze magát abban, amiben játszik.” Sommer Katalin kulisszatitkokról mesél: „Zenthe Ferinek harmincöt darab bajuszt készítettem a saját hajából, volt, hogy ötpercenként kellett bajuszt cserélni”.

A kellékek egy részét a Nemzeti Színház, a jelmezeket pedig a Filmgyár kölcsönözte a sorozat számára, a lovak pedig a Belügyminisztériumból érkeztek. „Egyenként kellet eltűntetnem a lovak nyakáról a BM jelzést, úgy, hogy ráragasztottam a sörényüket. Próbálkoztam hajlakkal is, de annak sziszegő hangjára a lovak megriadtak.” – Sommer Katalin rendkívül jó hangulatú forgatási napokra emlékszik vissza.

A Tenkes jelmezei, maszkjai és díszletei is messze meghaladták a hatvanas évek technikáját. A sorozat korhűségét azonban talán egyetlen tényező csorbítja: a lovakra felszerelt Bock nyereg, mely nyilvánvalóan a lovasok és a színészek kényelmét szolgálta, ugyanis ez a nyeregtípus – mellyel kevésbé gyakorlottaknak is valóban kényelmes és könnyű lovagolni – csak az első világháború idején terjedt el a katonai lovasságnál.
A Tenkes kapitánya új kihívásokat is tartogatott mindenki számára.

A lovakkal Pécsi Ildikónak is akadtak gondjai: „félelmetes, mély árok húzódott az égő kocsma mellett. A lámpáktól és a tűztől idegesek lettek a lovak, nem volt sok idő és szűk volt a hely. A lovam hátrálni kezdett, és az út végén lévő fába beültette a mögém felpattanó Szabó Gyulát – végül kaszkadőrrel oldottuk meg a jelenetet, mert a kocsma nemsokára összeomlott.” Habár voltak kiélezett helyzetek és nehéz feladatok, a stáb jólszervezettsége mindig biztosította a megfelelő hátteret. „Valahogy mindenre volt idő, nem kellett rohanni, jó volt a szervezés, a környezet” – emlékszik vissza Pécsi Ildikó.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Három labanc vív egy kuruccal: jelenet a film forgatásárólSommer Katalin maszkmesternek a Tenkes kapitánya volt az addigi legnagyobb munkájaEke Máté (Zenthe Ferenc) az egyik jelenet forgatásának szünetébenA Rózsát alakító Pécsi Ildikót sokan igazi cigánylánynak gondoltákA legtöbb jelenetet Siklóson vették felEke Máté figurája generációk kedvence lett
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár