Milliókért kínálják Göring izzadságszagú uniformisát
2015. április 8. 11:56
85 ezer font (35 millió forint) a kikiáltási ára annak az egyenruhának, amit Hermann Göring, a német légierő parancsnoka, a Harmadik Birodalom Hitler utáni második embere viselt a második világháború alatt.
Korábban
Kicsit drágának tűnik egy izzadságszagú uniformisért 35 millió forintot leszurkolni, még ha az első pillantásra ritkaságnak tűnő ruhadarab a második világháborúból származik is. De még inkább gondolkodóba ejtheti az egyszeri licitálót, ha tudja, a szóban forgó egyenruhát maga Hermann Göring viselte: a Luftwaffe parancsnokának szürke uniformisát a Parade Antiques valóban borsos áron, 85 ezer fontért kínálja.
"Göring túlsúlyos volt, és sokat verejtékezett. Ezzel magyarázható az uniformis izzadságszaga" - szögezte le John Cabello, a plymouth-i székhelyű aukciósház munkatársa, hozzátéve, hogy az egyenruha gyűröttsége is azt mutatja, hogy viselője bizony nem a törékeny alkatú, vékony dongájú katonaviseltek táborát gyarapította. "Volt egy olyan szokása is, hogy séta közben bal kezét mindig a bal zsebébe tette, ezért az sokkal viseltesebb, mint a jobb" - így Cabello.
A szakember egy svájci gyűjtőtől vásárolta a ruhadarabot, amit egy bécsi szabó, a német egyenruhák tervezéséről ismert Tiller készített Göringnek. Ugyan a galambszürke uniformis szabása kiváló, anyaga - a második világháború elején a magas rangú náci tisztviselők által viselt egyenruhákat ismerve - nem a legjobb. "Ahogy teltek az évek, úgy volt egyre nehezebb jó minőségű anyagokhoz hozzájutni. Göring közben megpróbált háttérben maradni ebben az időkben, úgy vélte ugyanis, hogy nem vetne túl jó fényt rá, ha minőségi ruhákban mutatkozna, miközben a nép ínséges időket él " - fejtette ki Cabello.
A bajorországi Rosenheimban, nemesi hagyományokkal bíró, nagypolgári körülmények között élő családba született Hermann Göring volt a német légierő, a Luftwaffe parancsnoka, és a Harmadik Birodalom Hitler utáni második embere. Tőle származott a náci titkos államrendőrség, a Gestapo alapgondolata, valamint ő volt a felelős az első koncentrációs táborok felállításáért.
1945 tavaszán Göring - mivel úgy tudta, Hitlert bekerítették Berlinben - megpróbálta átvenni annak hatáskörét, ezért 1945. április 23-án a Führer megfosztotta minden párt- és állami tisztségétől, árulónak nyilvánította és elrendelte őrizetbe vételét. Göringet háborús főbűnösként Nürnbergbe vitték, ahol tagadta, hogy köze lett volna a náci rezsim szörnyűségeihez, ezeket Himmlernek tulajdonította. A Nemzetközi Katonai Bíróság halálra ítélte, kérelmét, hogy ne kötél, hanem golyó által végezzék ki, elutasították, ekkor - 1946. október 16-án - mérget vett be és cellájában meghalt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2019
- Széchenyi Zsigmond vadászkalandjai
- Az 1990. októberi taxisblokád
- Az amerikai modernizmus első nagyasszonya
- 1918 - Az őszirózsás forradalom tündöklése és bukása
- A zselízi Eszterházy-kastély
- 1849 - Az aradi vértanúk tragédiája
- A szesztilalom rettegett szélmalomharcosa
- A Drechsler-palota különc asztaltársasága
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap