2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Léteztek-e valójában az ókori mítoszok harcosnői, az amazonok?

2022. október 23. 11:52 Múlt-kor

Régészeti leletek

A 20. század közepétől számos ókori harcos sírhalmot (kurgánt) tártak fel szovjet régészek a Fekete-tenger északi partjának térségében, ezek nem elhanyagolható része női csontvázakat tartalmazott. A régészek ekkoriban ezeket jobbára figyelmen kívül hagyták, a női sírokban található férfi csontvázakra fókuszálva. Habár a fegyverek és hasonló, harcosoknak kijáró sírmellékletek a nők mellé voltak temetve, a régészek úgy gondolták, valójában a férfiakhoz tartoztak – miközben az ilyen sírokban eltemetett férfiak minden bizonnyal szolgák, illetve rabszolgák voltak.

Az 1960-as évek végén Renate Rolle nyugatnémet régésznő volt az, aki megkezdte e leletek újbóli vizsgálatát. Rolle megállapította, hogy 40 „harcos” sírban nőket temettek el, az 1980-as években meg már a Volgától délre megtalált szauromata harcos sírok 20%-a nőkhöz tartozott. E kutatást folytatta Jeannine Davis-Kimball amerikai régésznő, aki számos hasonlóságot fedezett fel a Rolle által katalogizált sírok és az általa a kelet-ukrajnai Pokrovkában feltárt kurgánokhoz.

Nem hagyható figyelmen kívül az a tény, hogy a „harcos sír” kifejezés rendkívül polarizáló: az esetek többségében nem állapítható meg annál több, mint hogy az illetőt fegyverekkel temették el. Hogy ennek csupán szimbolikus jelentősége volt, vagy az illető valóban a fegyverforgatók közé tartozott az életben is, a temetkezések alapján nem eldönthető. Fontosabb tehát a maradványokra koncentrálni: vannak-e olyan női „harcos” sírok, amelyekben a csontvázak harci sérülésekre utaló nyomokat hordoznak?

Vannak: a legszélsőségesebb példa a délnyugat-ukrajnai Dnyeszterfehérvár 16-os számú kurgánja, amely egy páncéllal, íjjal, nyilakkal és lándzsákkal eltemetett íjásznő maradványait tartalmazza, akinek vesztét minden bizonnyal a fejét ért hatalmas, vágóeszköz okozta sérülések okozták. Ezek mellett egy bronz nyílhegyet is találtak egyik térdébe fúródva.

Ilyen példák mellett már nehezen tagadható, hogy a fegyveres nők legalább egy része a harcban is szerepet vállalt. Az elemeket összeillesztve kitűnik, mennyi mindenben hasonlítanak e lovasnomád harcosnők az amazonokról alkotott hagyományos görög képre: főként íjjal harcoltak, életük jelentős részét lovon töltötték (amiről csontjaik is tanúskodnak). Ráadásul Szauromatiában éltek, ahová a görög források is helyezték őket. Valóban csak egybeesés lenne mindez?

A mítoszok és a történelem ütközése

Bár csábító lenne kijelenteni, hogy „megtaláltuk” az amazonokat a Fekete-tenger melletti kurgánokban, valójában igencsak üres kijelentés lenne. Amit a régészek találtak, az bizonyíték, amely alátámasztja az ókori írók megfigyeléseit a szauromata nőkkel kapcsolatban – e megfigyeléseket pedig az amazonok mítoszához visszanyúlva magyarázták meg saját közönségüknek. Az amazonokról szóló történetek már léteztek, amikor e párhuzamok létrejöttek.

Minden ezen túlmenő kijelentés tehát már a történelem szándékos félremagyarázása lenne egy előre megállapított cél érdekében, ami rendkívül veszélyes ösvény a múlt kutatásában. A szauromaták kurgánjai néhány dolgot azonban mindenképpen bizonyítanak: először, hogy az olyan lekezelő megállapításoknak, mint hogy női harcosok sohasem létezhettek, nincs valóságalapjuk. Másodszor, a nők és férfiak szerepét egy közösségben a környezet határozza meg, és nincsenek kőbe vésve. Harmadszor pedig, hogy attól, hogy az amazonok tisztán mitológiai szereplők, nem teljesen a fantázia szüleményei.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Menekülő amazon egy késő i. e. 6. századi görög ábrázolásonA Pentheszileia vezette amazonok és az Akhilleusz vezette mürmidónok harca egy 13. századi ábrázolásonThalesztrisz amazon királynő portréja egy 18. század végi brit könyvbenPeter Paul Rubens: Az amazonok harca (1618)Sérült amazon ókori szobraAnselm Feuerbach: Az amazonok harca (1857)
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár