2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Legbrutálisabb gyilkosságával örökre beírta magát a történelembe Hasfelmetsző Jack

2021. március 16. 14:38 Múlt-kor

Vérfagyasztó legenda születik

Habár Eddowes halála a Hasfelmetsző ámokfutásának vége felé történt – az öt ismert áldozat közül a negyedik volt –, ez a gyilkosság volt az, amely igazán ismertté tette a titokzatos sorozatgyilkost. A kettős gyilkosság miatt „dupla esetként” ismert éjjelt követően terjedt el a sajtóban maga a Hasfelmetsző Jack név is, amely a híres „Kedves Főnök!” kezdetű levél aláírásából származott.

A további gyilkosságokat előrevetítő levelet a Central News Agency nevű hírügynökség kapta 1888. szeptember 27-én. Néhány héttel a kettős gyilkosság után azonban újabb „Hasfelmetsző-levél” érkezett, ezúttal egy lakosok által alapított őrszemcsoport volt a címzett – a feladó címe „A pokolból” volt. A levél írója beszámolt arról, hogy Eddowes veséjének felét megette, a másik felét pedig mellékeli a levélhez. Habár nem lehet biztosan tudni, hogy a levélhez csatolt vesedarab valóban Eddowesé volt-e, kétségtelen, hogy borzasztó látvány volt, és valódi félelmet ébresztett.

A levél nyilvánosságra kerülése után az addig is rettegő londoniakon a pánik lett úrrá, a rendőrség pedig – miután továbbra sem sikerült eredményt felmutatnia – hiába próbálta lenyugtatni a kedélyeket. A halálra rémült lakosság valósággal elárasztotta a hatóságokat levelekkel, amelyekkel segíteni kívánta a nyomozást, ahogyan arról a The Times is beszámolt:

„A két fent említett gyilkosság [Stride és Eddowes] óta nem kevesebb, mint 1400 levelet kapott a tragédiákkal kapcsolatban a rendőrség, és bár eme indokolatlan kommunikáció nagyobb részét jelentéktelen vagy egyenesen nevetséges jellegűnek találták, mindazonáltal mindegyiket alaposan kivizsgálták.”

A rendőrség emellett több civil ruhás tiszttel volt jelen a gyilkosságok helyszínéül szolgáló környéken. Azonban a rendőrség és az önkéntesek minden erőfeszítése ellenére Hasfelmetsző Jacket sosem azonosították, így nem is fogták el, és nem állt bíróság elé tetteiért. Emiatt máig az egyik leghírhedtebb, már-már legendás alakja a bűnügyi történelemnek.

Catherine Eddowes megölése többel járulhatott hozzá e legendához, mint bármelyik másik Hasfelmetsző-gyilkosság. Tragikus halála a „pokolból” írt levél és a vesedarab nyilvánosságra kerülésével együtt megszilárdította a sorozatgyilkos már-már természetfeletti rémképét a köztudatban, e kép pedig azóta is kísért a brit főváros éjszakáiban, valódi kiléte pedig máig számtalan kutatás tárgya.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Catherine Eddowes holtteste a halottasházban (kép forrása: Wikimedia Commons)Catherine Eddowes holtteste a halottkémi vizsgálat után (kép forrása: Wikimedia Commons)Catherine Eddowes holttestéről készült halottkémi fénykép (kép forrása: Wikimedia Commons)A Catherine Eddowes holttestéről készült rendőrségi rajz (kép forrása: Wikimedia Commons)Elizabeth Stride holtteste (kép forrása: Wikimedia Commons)„Az East End-i Éberségi Bizottsággal: Egy gyanús alak” – rajz az Illustrated London News című lap 1888. október 13-ai számában (kép forrása: Wikimedia Commons)A pontos hely a Mitre téren, ahol Catherine Eddowes holttestét megtalálták (kép forrása: Wikimedia Commons)A Punch című szatirikus lap karikatúrája a nyomozás eredménytelenségéről, 1888. szeptember 22. (kép forrása: Wikimedia Commons)„A pokolból” írt levél (kép forrása: Wikimedia Commons)
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár