Kétségbeesett puccskísérlet sem tudott változtatni a japán császár álláspontján a II. világháborús kapitulációt illetően
2024. augusztus 15. 09:05 Múlt-kor
Korábban
Hajsza a bakelit után
A japán külügyminisztérium táviratára, amelyben a japán felső vezetés tájékoztatta a szövetségeseket a feltétel nélküli megadásról, amennyiben a császárság intézménye sértetlen marad, augusztus 12-én érkezett meg a válasz, amelyet a „Big Six” tagjai csalódottan olvastak.
A szövetségesek ugyanis a császárság intézményének a fenntartásáról és a japán kormányzati rendszer formájának meghatározásáról népszavazással akartak dönteni. A hír hallatára a katonai elit harciasabb része felfortyant. Egy japán őrnagy, Hatanaka Kendzsi pedig cselekvésre szánta el magát, hogy megakadályozza a kapitulációt.
Hatanaka Kendzsi
Hatanaka a legfelsőbb katonai vezetéssel, így a hadügyminiszterrel is felvette a kapcsolatot, mindhiába, mert a vezérkar már döntött, hogy támogatja a császár kapitulációját. Hatanakát ez már nem érdekelte, embereivel augusztus 15-én hajnali egy óra tájt körülvette a császári palotát Tokióban és megpróbálta rávenni az ott állomásozó első császári gárda parancsnokát, Mori Takesit, hogy álljon az ügyük mellé. Mori nemet mondott, így golyót kapott a fejébe.
A lázadók lefegyverezték a palotaőrséget. Hatanaka, miután szembesült azzal, hogy egy rádiós stáb is a palotában van, nagy erőkkel kerestetni kezdte a császár kapitulációját tartalmazó, bakelitlemezre vett hangfelvételt. A lemezt nem találták meg, és nem sikerült a Szuzuki Kantaró miniszterelnök elleni merényletkísérlet sem Jokohama városában.
Szuzuki Kantaró miniszterelnök
Az uralkodóhoz hű hadsereg viszont mozgásba lendült és egy nagyobb erőt küldött Hatanaka megfékezésére, aki hajnali 5 órakkor pisztollyal a kezében távozott a palotából. A lázadó tiszt egy utolsó, kétségbeesett akcióval megpróbált bejutni a Japán Nemzeti Műsorszolgáltató (rádió) stúdiójába, hogy a néppel beszéljen, és elmagyarázza a puccs fontosságát.
Az épületbe nem tudott bejutni, eközben a palotához megérkezett a keleti hadseregcsoport alakulata Sizuicsi Tanaka tábornok vezetésével és felszólította a palotában tartózkodó zendülőket, hogy adják meg magukat. Sizuicsinak reggel nyolcra sikerült megtisztítania a palotát a lázadóktól. Hatanaka balul sikerült rádiós kalandja után főbe lőtte magát, Hirohito pedig még aznap, 1945. augusztus 15-én tájékoztatta népét országa kapitulációjáról, amelyet a japánok hivatalosan szeptember 2-án a USS Missouri fedélzetén írtak alá.
A második világháború ezzel az aktussal lezárult, ám a japán hadsereg egyes egységei, illetve magányos harcosai még hónapokig, illetve évekig folytatták az ellenállást a Japán által korábban meghódított csendes-óceáni területek egyes részein. Ezen katonák közül Onoda Hiroo abszolút rekordtartó, hiszen csak 1974-ben jött elő a dzsungelből és tette le a fegyverét a Fülöp-szigeteki Lubang szigetén.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. A középkori város és a céhes ipar
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Valóban nem ittak vizet a középkorban?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap