Intrika, szeretők, hazugságok – egy 322 éves gyilkosság oldódhat meg
2016. október 22. 08:36
Korábban
Gyilkosság a kémény mögött
A történet fonalát 1694-ben kell ismét felvennünk, amikor von Königsmarck visszatérhetett száműzetéséből, és kinevezték a testőrség ezredesének. Az érzelmek ismét fellángoltak, és a fiatal nő már a saját családjának küldött esdeklő üzeneteket, hogy hadd hagyhassa el Hannovert a svéd gróf oldalán. Egy éjszaka von Königsmarck egy ceruzával írt üzenetet kapott, hogy látogassa meg a lányt a szobájában. Amikor bekopogott, Zsófia Dorottya értetlenül állt az ajtó előtt. Kiderült, hogy az invitáló sorokat nem ő írta. Ennek ellenére elbeszélgettek a hálószobában, és a nő elsírta bánatát a férfinek, mondván, hogy tarthatatlan a helyzete a kastélyban, és arra kérte a grófot, hogy szervezzen meg a számára egy utat az onnan 40 mérföldre lévő Wolfenbüttelbe, ahol édesanyja barátai éltek. Ez végzetes hiba volt.
A hamisított üzenet Klára Erzsébet, vagyis von Platten grófnő, a választófejedelem szeretője (és két törvénytelen gyermekének anyja) aljas tervének része volt. A grófnő és lelkes kompániája megállás nélkül ontották a komisz pletykákat Zsófia Dorottyáról és a házasságáról, amivel szépen lassan az egész udvart ellene hangolták. A hamis üzenetet követően elárulta a választófejedelemnek von Königsmarck botrányos éjjeli látogatását, és rábeszélte szeretőjét, hogy tartóztassa le a svédet.
A sokszor tanácstalan választófejedelem végül beadta derekát. Klára Erzsébet maga mellé vett három testőrt, leitatta őket, hogy egyrészt a sötétben meg kevésbé tűnjön fel nekik, hogy ezredesük ellen küzdenek, másrészt bátrabbak legyenek, harmadrészt nagyobb eséllyel tegyenek kárt az ellenszegülőben. Bezáratott minden kijáratot, és egy kémény mögé rejtőzve várta, hogy von Königsmarck feltűnjön a színen. Az intrika jól számolt: öldöklő küzdelem kezdődött, és bár a gróf híres kardforgató hírében állt, miután eltört a fegyvere, nem tudott mit kezdeni, és halálos sérülést szerzett.
Az őrök valósággal elszörnyedtek, mikor később meglátták, kin is ejtettek halálos döféseket, azonban von Platten grófnő ügyesen játszadozott. Maga mellé állította és rávette őket, hogy – a saját érdekükben – azt mondják a választófejedelemnek, von Königsmarckot őrület kerítette hatalmába, és ők csupán önvédelemből cselekedtek. A fejedelem is megijedt a hír hallatán, és tudta, hogy futótűzként fog terjedni az egész Német-római Birodalomban a jóképű, népszerű és igen bátor gróf furcsa halála, a történetben pedig a fejedelem nem éppen a legpozitívabb szerepet fogja kapni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
10. A reformkor fő kérdései
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Miért volt vértelen 1848. március 15-e?
- A nyelv átalakításáról szóló vitát is beindította a magyar államnyelvvé tétele
- Az irodalomban és a politikában is maradandót alkotott Kemény Zsigmond
- Az 1848-49-es szabadságharcban is tevékeny szerepet vállalt Irinyi János
- Alacsonyabb származása miatt sosem teljesülhetett be Vörösmarty első szerelme
- A cenzúra kicselezése érdekében adott alcímet a Himnusznak Kölcsey Ferenc
- Alig épült meg, máris történelmi esemény színhelye lett a Nemzeti Múzeum
- Nem láthatta színpadon a Bánk bánt Katona József
- Csatatértől az elmegyógyintézetig: ki volt Széchenyi István gróf?
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap