Így viszonyultak az amerikaiak a holokauszthoz
2016. november 21. 13:59
Korábban
Bojkott, elutasított gyerekek és a „náci istenek alkonya”
Egy louisianai olvasó a Times-Picayune (Picayune egy kisváros Mississippiben) egy cikkét találta meg, amely Herman Neugass, a New Orleans-i Tulane University hallgatójának történetét mesélte el, amely szerint a sprinter Hitler zsidóellenes intézkedései miatt utasította vissza az 1936-os „náci” olimpián történő szereplést. A zsidó származású Neugass annak ellenére bojkottálta a részvételt, hogy az USA képviseltette magát a játékokon.
A projekt egy másik résztvevője egy, a Washington Postban 1935 szeptemberében, néhány nappal a zsidókat a közéletből gyakorlatilag kizáró nürnbergi törvények kihirdetését követően megjelent cikket talált meg. A vezércikk szerint a törvények elfogadása fenyegetést jelent a civilizáció számára. „A Führer olyan rendelet jóváhagyására adott utasítást, amely megfosztja a zsidókat német állampolgárságuktól, és nem mellesleg a középkori Európában bevett gyakorlatokat állít vissza.”
John Knott politikai karikaturista 1939-ben nem nézte jó szemmel a Kongresszus Wagner-Rogers Child Refugee Bill megszavazásában megmutatkozó határozatlanságát. A törvényjavaslat 20 ezer németországi zsidó menekült gyermeknek tette volna lehetővé, hogy az Egyesült Államokban telepedjenek le, ám bevándorlásellenes szervezetek szembehelyezkedtek a javaslattal, amelyet az antiszemita észak-karolinai szenátor, Rice Reynolds közbelépése következtében végül még szavazásra sem bocsátottak.
A háború vége felé, amikor már nagyjából lehetett tudni, hogy a nácik mit művelnek a zsidókkal, egyre több újságíró és tudós könyörgött az amerikai vezetőknek, hogy tegyenek valamit az európai zsidók megsegítése érdekében. Ilyen volt többek között Anne O’Hare McCormick, a New York Times riportere is, aki 1944 júliusában „a náci istenek alkonyára” figyelmeztetett. A cikk szerzője a következőképpen fogalmazott: „Reménytelen vagy sem, (...) a világnak fel kell emelnie a szavát a magyar zsidóságot fenyegető szörnyű kilátásokkal szemben. (...) Ezek az emberek ugyanúgy a deportálás és kivégzés kegyetlenségének vannak kitéve, mint ahogy az Lengyelországban megfigyelhető volt.”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2011
- Az örökség
- Akiknek tényleg a Balaton a Riviéra
- A közös kód
- Budapesti olimpiai álmok: az 1955-ös fiaskó históriája
- A Délvidék megszállása 1941-ben
- Nyugdíjvita a rendszerváltás után, avagy pedikűrollóval a határozatdzsungelben
- A Meidzsi-reform bevezetése a feudális Japánban
- Lengyel középiskola Balatonbogláron a második világháború alatt
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.