2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Így lehelt halálos gázt a világba a pokol kapuját őrző Kerberos, a többfejű kutya

2018. március 9. 11:46

Titokzatos nyílások

A „pokol kapuját” az Olasz Régészeti Küldöttség (Italian Archaeological Mission) tudósai egy régészeti ásatás során tárták fel, még 2011 és 2013 között. Ennek helyszínére a Délnyugat-Törökországban található, ősi Hierapolis városában bukkantak. A helyet ma Pamukkálénak hívják, amely hófehér szikláiról ismert. Ezt a földfelszín alól feltörő, kalcium-hidrogénkarbonátban és szén-dioxidban gazdag, 35 fokos víz hozta létre.

Beazonosították a Plutonium néven ismert romokat, amely az alvilág isteneinek szentélye, utalva Plútóra, az alvilág urára (az ókori Görögországban őt Hádész testesítette meg). A barlang pontosan egy színház alatt helyezkedik el, és olyan gázok törnek fel belőle, melyek belélegezve halálosak. A tudósok szerint az is lehetséges, hogy először az ősi pásztorok szereztek tudomást ezekről a mérgező vegyületekről, amikor állataik megbetegedtek vagy elpusztultak, miután túl közel kerültek a szellőzőnyílásokhoz.

„Ez a tény késztethette a papokat arra, hogy templomokat és szentélyeket emeljenek ezeken a titokzatos helyeken” – mondta Hardy Pfanz, a németországi Duisburg-Essen Egyetem vulkanológiai biológusa, utalva többek közt Apolló templomára és a Plutóniumra is. – „A magas szén-dioxid kibocsátású helyszíneket mofettának hívják, és a törökországi mofetta aligha az egyetlen olyan hely, amelyet az ősi papok használtak.” (A mofetta vulkáni utótevékenységhez kötődő, főleg szén-dioxidból álló gázfeltörés és a ma is divatos egyfajta gyógygázfürdőt jelent.)

Dél-Olaszországban, Törökországban és Görögországban is hasonló pokolkapukra bukkantak, amelyek leggyakrabban közvetlenül az erős szén-dioxid kibocsátású mofetta helyszíneken rejtőznek. Az ókori emberek számára azonban mindez nagy valószínűséggel a tudatlanság homályába veszett. A papok pedig kihasználták a természetfelettinek titulált lehetőséget, és itt mutatták be állati áldozataikat. Az ókori feljegyzések szerint ugyanis a barlangba lépő emberek szervezete valamiért jobban viselte a gáz belélegzését, mint az áldozati birkák, disznók, galambok és más élőlények. Strabo és Plinius római filozófusok ősi írásai szerint az emberek úgy gondolták, hogy az alvilág őrzője, Plútó többfejű kutyájának, Kerberos lehelete okozta a halálos gőzöket.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
A Plutonium bejárata az alvilágba vezető, halálos gázokkal teli barlangbaA pokol kapujának digitális rekonstrukciója
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár