Így kezelték a középkorban a húsevő baktérium fertőzéseit
2015. április 14. 12:16
A kilencedik századi angolszász orvosok meglehetősen modern tudással voltak felvértezve: a páciensek szemét megtámadó, a hagyományos antibiotikumoknak ellenálló húsevő baktériumot, a Staphylococcus aureust (másik nevén: MRSA) egy hagymából, fokhagymából, borból és szarvasmarha epéjéből készült szerrel pusztították ki. Brit kutatók szerint közel száz százalékos sikerrel.
Korábban
A Nottingham Egyetem szakértői valósággal ledöbbentek, amikor a Medicinale Anglicum című, kilencedik századi angol orvosi könyvet lapozgatva egy olyan kezelést találtak, amely teljesen elpusztítja a húsevő baktériumot, a methicillin/oxacillin (penicillinszármazékokra) rezisztens Staphylococcus aureust (másik nevén: MRSA-t), írta a BBC.
A kutatást a Nemzetközi Mikrobiológiai Konferencián bemutató Christina Lee angolszász-szakértő lefordított az orvosi könyvből egy szemgyógykenőcs receptet, amely fokhagymát, hagymát (vagy póréhagymát), bort és szarvasmarhaepét tartalmaz. A mikrobiológusokat is magába foglaló kutatócsapat a gyógymódot nagy mennyiségű, tenyésztett MRSA-baktériumon tesztelte.
Az orvosoknak ma sem kevés munkát adó MRSA-fertőzés lehet enyhe, de életveszélyes is. A tünetek igen változatosak attól függően, hogy hol jelenik meg a kórokozó. A bőrön kelés, szőrtüszőgyulladás, tályog, sebgennyedések formájában okoz elváltozásokat. A légutakban náthát, mandulagyulladást és tüdőgyulladást előidézhet. Agyhártya-, emlő-, csonthártya-, továbbá tüdő-, ízületi és szívbelhártya-gyulladás, húgy-ivarszervi és egyéb gyulladások okozója is lehet.
A Medicinale Anglicum az orvosi szakkönyvek egyik legkorábbi példája. A szakértők szerint az angolszász orvosok módszerei igen közel állhattak a mai modern, tudományos gyakorlathoz, ahol a megfigyelés és a kísérletezés nagy hangsúlyt kap. A Nottingham Egyetem munkatársai külön-külön is tesztelték a középkori gyógyír összetevőit, s azt állapították meg, hogy a gyógyszer a manapság szuperbaktériumnak is nevezett multirezisztens baktérium több mint 90 százalékát elpusztította, ami az összetevők közös hatásának köszönhető. A kutatásban résztvevő Freya Harrison elárulta, kissé szkeptikusak voltak, amikor úgy gondolták, hogy csak minimális antibakteriális hatása lehet a szernek. Tévedtek.
„Teljesen lenyűgözött minket, hogy a különböző hatóanyagok egységének mekkora hatása van” - mondta Harrison, majd hozzátette: hihetetlen, hogy évszázadokkal a baktériumok felfedezése előtt a középkorban is végeztek ilyen szintű és hatékonyságú tudományos vizsgálatokat.
A recept szerint azonos mennyiségű fokhagymát és alliumot (hagyma vagy póréhagyma) kell apróra vágni, majd két percen át egy mozsárban összetörni. Ezt követően 25 milliliter angol bort kell hozzáadni (egy Glastonbury közelében lévő ősi szőlőültetvényről szereztek ilyen bort a kutatók). Miután hozzákevertük a szarvasmarha epéjét is, kilenc napon át körülbelül 4 ºC-os hőmérsékleten tartjuk.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. IV. Béla uralkodása és a tatárjárás
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Élete utolsó évtizedét a fiával való háborúskodással töltötte IV. Béla király
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Kétnapi járóföldre mindent holttestek borítottak a muhi csata után
- A legenda szerint Árpád-házi Szent Kinga imádsága mentette meg Lengyelországot a tatárdúlástól
- Mégsem az extrém időjárás kergethette ki a tatárokat a Kárpát-medencéből
- Batu kán és a szláv favágók
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap