Hét bizarr adónem a történelemből
2020. szeptember 29. 08:31 Múlt-kor
Korábban
A szakáll az elmaradottság jelképe
Mindenkiben megfagyott a vér az I. Péter cár hazatérésének tiszteletére rendezett fogadáson, 1698-ban, amikor az uralkodó – miután megölelgette parancsnokait és egyéb tisztviselőit – váratlanul előhúzott egy hatalmas borotvapengét, majd kisvártatva elkezdte lenyesegetni rémült férfi vendégei arcáról a szőrt. Senki sem merte megkérdezni, mit csinál.
I. Péter (1672–1725) orosz cár szeme előtt mindvégig egyetlen cél lebegett: a maradi Oroszországot európai birodalommá tenni.
1697–1698-ban küldöttségével inkognitóban európai körutat tett, hogy megvizsgálja a nyugati országok fejlettségének okait. Miután hazatért, számos intézkedést vezetett be a „szent ügy” érdekében.
Bizarr, de az egyik ezek közül a szakáll azonnali levágásának rendelete, majd később a buja sörték megadóztatása volt, az arcszőrzet ugyanis számára az orosz elmaradottságot jelképezte, míg a sima bőr az európai kultúrát.
Nem kis ellenállásba ütközött. Az ortodox egyházban, de az egész társadalomban is régre nyúló hagyománya volt a bozontos arcszőrzetnek, amely a férfiasságot jelképezte, de egyfajta vallási követelményként is gondoltak rá.
IV. Rettegett Iván néhány évtizeddel azelőtt például istenkáromlásnak nevezte a borotválkozást. Eleinte foggal-körömmel ragaszkodott azon víziójához, hogy csak csupasz arcbőrrel lehet fejlődni, ily módon a korabeli orosz városokban gyakorta lehetett látni, hogy a dacos szakállasokat az utcán erőszakkal borotválják meg.
Később taktikát váltott, és bevezette a szakálladót. Egy tehetősebb kereskedőnek évi száz rubelt kellett kicsengetnie az arcszőr legális viseletéért, míg egy parasztnak csupán egy kopejkát.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap