Évtizedeken át őrizte a Beatles legkényesebb titkait a zenekar hű titkárnője
0000. 0. 00:00 Múlt-kor
Korábban
Freda titka
1965 fordulópont volt a zenekar életében. Epstein elhatározta, hogy Londonba teszi át az együttes székhelyét, Fredát azonban édesapja nem engedte, és a lány eleget is tett a kérésnek. Ezért beadta a felmondását, a menedzser azt azonban nem fogadta el, így Freda Liverpoolból intézte a banda ügyeit. A bomlás jelei azonban ekkor már felfedezhetők voltak a zenekar körül, Epstein 1967 augusztusában, gyógyszer- és alkohol-túladagolás miatt bekövetkezett halála pedig különösen romboló hatással volt a tagokra.
A Beatles feloszlásáért sokan még ma is Yoko Onót okolják, Freda szerint azonban a fiúk között már korábban megbomlott az addig tökéletes összhang. Paul McCartney és John Lennon megpróbálták egyben tartani a csapatot, de akkor már mindenki a maga érdekeit nézte, mindenkinek megvolt a maga szólista terve – természetesen nekik is.
A 60-as évek végén, a Beatles szétesésével egy időben Freda is családos ember lett, így voltaképpen nem élte meg tragédiaként a tagok szétszéledését. Úgy vélte, a legjobb időszakot a kezdetek jelentették: amikor a fiúk felkerültek a slágerlistára és először jártak Amerikában.
1972-ben bejelentette, hogy nem vezeti tovább a rajongói klubot, ennek ellenére még éveken át válaszolt a rajongók leveleire. Miután 1970-ben a banda felosztott, az általa az évek során összegyűjtött emléktárgyak többségét elajándékozta a rajongóknak – neki mindössze négy doboza maradt, amelyek javarészt az általa szerkesztett Beatles-havimagazinokkal vannak tele.
Freda hosszú évtizedekig nem osztotta meg senkivel, ki volt ő valójában. A munkahelyén is csak néhányan tudtak arról, hogy kiknek dolgozott a hatvanas években. Saját bevallása szerint meglehetősen prózai okokból hallgatott évekig. Úgy gondolta, senki sem lett volna kíváncsi egy titkárnő történetére.
Ennél persze nyilvánvalóan többről van szó, mivel többször kapacitálták rá, hogy írja meg könyvben, amit az együttesről tud. Mindig lojális maradt azonban a zenekarhoz, és sohasem adott ki belső információkat a sajtónak, annak ellenére, hogy finoman szólva is lett volna rá igény.
Végül lánya ösztönzésére belement abba, hogy felidézze a történetet. Magnóra mondta a sztorit, hogy unokája is megismerhesse, milyen élete volt nagyanyjának fiatal korában. Ryan White amerikai rendező 2013-ban szerzett tudomást a történetről, amelyből végül egy interneten indított gyűjtésnek (amelyen közel 60 ezer font gyűlt össze) dokumentumfilmet forgatott. A Good Ol’ Freda című dokumentumfilm (a címet a Beatles egy, a rajongói klubnak szánt 1963-as karácsonyi felvételéből vették) óriási siker lett, a texasi Austinban rendezett amerikai premieren öt perces álló tapssal jutalmazták az alkotást.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap