2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Élet és halál kérdése lehetett egy csata előtti jóslat a rómaiak számára

2021. március 11. 18:45 Hegyi W. György

Kötelező hősiesség

A consul által elmondott imának van egy figyelemre méltó, a rómaiak vallásosságára rendkívül jellemző részlete, „trükkje”: a hadvezér nemcsak önmagát, hanem az ellenfél csapatait is felajánlja az alvilági isteneknek. A római istenek pedig végtelenül korrektek, a megfelelő szavakkal, a megfelelő szertartás során megkötött egyesség rájuk eső részét bizonyosan megtartják. Decius mágikusan hozzákapcsolta magát az ellenfél légióihoz, tehát ha az ő halálát elfogadták az istenek, akkor az ellenfél esetében sem habozhatnak. Egy későbbi magyar hasonlattal élve: Decius Mus Dugovics Tituszként magával rántotta a latinok seregét az alvilágba.

Ennek a hagyományozott történetnek a jobb megértéséhez érdemes pillantást vetni a magát feláldozó consul személyére, illetve a belpolitikai kontextusra is. Decius Mus plebejus származású volt, és az, hogy consulként, az állam egyik vezetőjeként irányíthatta a római csapatokat friss, pusztán néhány éves fejlemény eredménye volt a római politikában.

Az átformálódó politikai elitbe, a patríciusok közé újonnan felkerülő családok tagjain bizonyosan nagy volt a nyomás, hogy bizonyítsák alkalmasságukat az állam vezetésére, hogy megfeleljenek, sőt túlteljesítsék azokat az elvárásokat és íratlan szabályokat, amelyek kötelezték ennek az archaikus társadalomnak az elitjét.

Talán az is motiválhatta a hatalmas áldozatot hozó plebejus politikust, hogy a csatában a másik szárnyat, T. Manlius Torquatus, egy régi patrícius nemzetség tagja irányította, aki ekkor már harmadszor volt consul, és számtalan győzelmet tudhatott maga mögött. A legtekintélyesebb és leggazdagabb plebejusok beengedése az állam irányításába egy hosszú és még ekkor (i. e. 340-ben) sem lezárult küzdelem volt.

Jellemző, hogy a hagyomány (de könnyen lehet, hogy ebben hihetünk a római krónikásoknak) ennek a magát feláldozó consulnak a fiát teszi meg az i. e. 300-as lex Ogulnia vezérszónokának. Ezzel a sikeresen keresztülvert törvénnyel érték el a plebejusok, hogy a két legfontosabb papi testületbe, a pontifexek és a madárjósok közé is bekerüljenek.

Decius Mus hasonló nevű fia a következőképpen érvel a senatusi vitán: ha az apja áldozatát, bár plebejus volt elfogadták az istenek, miért ne fogadnák el papjaikként is a plebejusokat. Az ifjabb Decius a politikai vitákban amúgy nemcsak apja hőstettére hivatkozott, hanem követendő példának is tekintette. I. e. 295-ben a sentinumi csatában ugyanezzel a rítussal adta életét Rómáért és a győzelemért.

Az apa és a fiú példáját (exemplumát) állítólag a nevüket öröklő unoka is követte. Ő i. e. 279-ben Ausculumnál áldozta fel magát. Családi tradíciónak vélhetnénk ezt a „szokást”, és ez részben igaz is, ugyanis elődeiknek példája, a családban és a nemzetségben hagyományozódó magatartásformák kijelölték az utódok útját is. Ráadásul ezt a rituálét ennek a három politikusnak a történetéből ismerjük elsősorban, a római hagyomány szorosan ehhez a családhoz köti.

Ugyanakkor áldozatuk nagysága és „rómaisága” túlmutat a családon, és a hősiesség minden rómait kötelező exempluma lett. Továbbá a rituálénak annyi részlete maradt fenn, és volt még ismert az i. e. I. században is, amennyit egyetlen család hagyománya nem magyarázhatna meg. Kidolgozott forgatókönyve volt például a római vallásnak arra is, ha a magát felajánló vezér mégsem hal meg, de a csatát a rómaiak megnyerik.

A három csata mindegyike sorsdöntő volt Róma számára, Itália megszerzése és megtartása még a vesztes, de az ellenfelet, Pyrrhost végzetesen meggyengítő ausculumi csata nélkül sem képzelhető el. Természetesen egy vesztes csata soha nem lehetett az istenek hibája, a vereség oka mindig emberi mulasztás: elhanyagolt vagy helytelenül bemutatott áldozat, figyelembe nem vett előjel, elrontott ima.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
T. Manlius Torquatus római konzul elrendelte a fia lefejezését, mivel az a dicsőség reményében megbontotta a csatasort
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár