Egyedi érzékkel rendelkezett a merész harctéri húzásokhoz Erwin Rommel
2021. június 16. 15:02 Múlt-kor
Korábban
A Sivatagi Róka
Rommelt 1941 februárjában helyezték át Afrikába, ahol igen rosszul állt a tengelyhatalmak szénája. Mussolini, hogy ne maradjon le Hitlertől, több helyen is beavatkozást rendelt el, így az olasz csapatok harcoltak Dél-Franciaországban, a Balkánon, és Észak-Afrikában is.
A katonai akcióikat azonban nem igen kísérte siker, az Egyiptomba történő lassú benyomulás kudarca az olasz hadsereg egyik kínos epizódja volt, és csak azért nem kapott nagyobb publicitást, mert a Görögország elleni támadás még az afrikainál is nagyobb pofon volt az olasz diktátornak. Az Egyiptom elleni támadás során például többször előfordult, hogy az olasz egységek egyszerűen eltévedtek a sivatagban.
Afrika a második világháború egyik speciális terepe volt. A hadseregek egy nagyjából kétszáz kilométer széles sávban mozogtak, amely a Szahara és a Földközi-tenger között terült el. A terep többnyire sík volt, és a civil lakosság más frontokhoz képest elenyésző mértékben volt jelen.
Rommel a megérkezése után, mielőtt még a teljes ereje Afrika földjére lépett volna, ellentámadást indított a britek ellen, és 900 kilométerrel visszavetette őket. Rommel számára kulcsfontosságú volt a gyorsaság, és az ellenfél számára váratlan hadműveletek kivitelezése. Számos kollégájával ellentétben ő nem maradt a törzsénél a harcmezőtől távol, hanem gyakran személyesen jelent meg a legrázósabb frontszakaszokon, hogy onnan irányítsa az embereit.
Olyannyira népszerű volt, hogy egy alkalommal, amikor Joseph Goebbels újságja, a Das Reich életrajzot közölt róla, azt írták, hogy a kezdetektől fogva a náci párt tagja volt. Rommel felháborodása okán a lap példátlan módon kénytelen volt helyreigazítást közölni, hogy valójában soha nem lépett be az NSDAP-be.
A vezetése alatt működő Afrikakorps a jól felszerelt brit csapatokkal szemben gyakran szenvedett krónikus utánpótláshiányban, nem volt elég ellátmány, üzemanyag, alkatrész, és ha a szállítmányok el is jutottak Tripoliba, onnan még több száz kilométert kellett megtenniük a harcterekig. Az elnyúló utánpótlási vonalak, és a támadás kifáradása vetette vissza Rommelt az első offenzívája után 1941 végén.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit 19:05
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” 18:05
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről 17:20
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20