Egy lelkész fiából vált rettegett lovagkalózzá Sir Francis Drake, a királynő kedvence
2024. szeptember 18. 14:20 Múlt-kor
Korábban
El Draque, a lovagkalóz
Drake innentől bekapcsolódhatott a politikai életbe is, 1581-től Plymouth polgármestere lett, majd ugyanettől az évtől kezdve a parlament tagja. Önkényesen viselni kezdte egy másik Drake család címerét, mondván, hogy távoli rokonságban állnak, de a családfő tiltakozott a királyi udvarnál, így Erzsébet saját címert adományozott Francis Drake-nek.
1585-ben kitört a háború Anglia és Spanyolország között, Drake pedig ismét azt csinálhatta, amihez a legjobban értett, és ezúttal már nem kellett titkolnia a korona támogatását. A 7 nagyobb és 22 kisebb hajóból álló flotta a Zöld-foki szigeteken lévő Santiagót rabolta ki és gyújtotta fel, majd az Atlanti-óceán túlpartján Santo Domingo és Cartagena következett. Előbbiből 25, utóbbiból 110 ezer dukát zsákmányt sajtolt ki, 1586 májusában pedig hazatért Angliába.
Drake Sagres-nél 1587-ben, egy 1906-os könyvillusztráción
Miután hírül vették, hogy II. Fülöp spanyol király Győzhetetlen Armadája Anglia ellen készülődik, Drake megelőző csapást mért rájuk, amelyet csak a király szakállának megperzseléseként emlegetnek. Cádiz kikötőjében megsemmisített több spanyol hajót, majd végigrabolta a portugál partokat, egy évvel késleltetve ezzel az Armada indulását.
Mikor II. Fülöp flottája végül 1588-ban elérte Anglia partjait, Drake már helyettes admirálisként szolgálta a királynőt. A Rosariót, amely az Armada pénzszállító hajója volt, elfogta. A spanyol flotta végül vereséget szenvedett az angol partok közelében, maradéka kerülőúton volt kénytelen hazajutni, Drake-t pedig ezt követően El Draque-ként, a sárkányként emlegették a spanyolok.
Halál a tengeren
Drake következő évei már nem a sikerekről szóltak. A királynőtől azt a feladatot kapta 1589-ben, hogy támogassa a spanyolok ellen lázadó portugálokat, és foglalja el az Azori-szigeteket, ha lehetséges. La Coruña kikötőjében azonban túl sok embert veszített.
1595-ben egy katasztrofális hadjáratot vezetett John Hawkins-szal közösen Dél-Amerika spanyolok uralta vizeire. Útban Puerto Rico felé megpróbálták kifosztani Las Palmast a Kanári-szigeteken, de nem jártak sikerrel.
Sir Francis Drake temetése
Sikertelen volt San Juan ostroma is, a flottájuknak csaknem a harmadát elveszítették. A hajókon betegség ütötte fel a fejét. Előbb Hawkins hunyt el, majd nem sokkal később Francis Drake is meghalt, vérhasban. A holttestét ólomkoporsóban a tengerben temették el, a halála előtti kérésének megfelelően teljes harci felszerelésben.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Ókori állam-berendezkedések
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Róma első császára ellen is háborúba ment az ókor egyik legharciasabb asszonya, Fulvia Antonia
- Mi volt Róma bukásának oka?
- Egyezményes súlyú fémdarabokat használtak pénzként a bronzkori Európában
- Jeruzsálemben került elő egy Aquincumban talált ókori bronzmécses párja
- Ki volt a történelem legrosszabb politikai tanácsadója?
- Mi okozta a Római Birodalom bukását?
- Hét meglepő tény a római nőkről
- Valóban erotikus költészete miatt száműzte Róma császára a költő Ovidiust?
- Egész történelme során igen nagy volt Róma genetikai sokszínűsége