A világ legritkább bélyegei felkerültek az internetre
2005. április 13. 09:48
A világ néhány legritkább és legszokatlanabb bélyege megtekinthető a világhálón is egy egyedülálló gyűjtemény részeként.
A British Library bélyeggyűjteményéből került fel ugyanis nyolcvan különleges darab a Collect Britain oldalára. A `Filatéliai Különlegességek` elnevezésű részleg olyan speciális darabokat tartalmaz, mint például a brit 1765-ös bélyegtörvény után Amerikában kiadott adóbélyegek eredeti lenyomati ívei. (Ez a törvény volt az, mely a kolóniákon komoly elégedetlenséget váltott ki, és többek közt ez volt az egyik kiváltó oka az egy évtizeddel későbbi Függetlenségi háborúnak is.)
Az interneten megtekinthető darabok közt vannak még a híres Mauritiusok is, melyek közül az 1847-es Post Office darabok máig a legritkább bélyegek közé tartoznak. Szintén ilyen ritkaságok még a Brit Guinearól származó 1850-51-es négycentes citromsárga darabok is. Láthatók még az első olyan postai bélyegek is, melyeken először alkalmaztak valamiféle művészi díszítést: ezek az 1850-es Új-Dél-Wales-ből származó "Sidney-i látképek". A szintén egyedinek, és nyomdai hibái miatt különlegesnek számító 1853-61-es egyfrankos páros is megtalálható a nyolcvan interneten is böngészhető bélyeg között, mely 'tête-bêche', azaz a két bélyeg közül az egyiken a fej fejjel lefelé található. Szintén hibás az 1861-es Jóreménység-fokot ábrázoló bélyeg is melyet inverz színekkel nyomtak.
A British Library Bélyeggyűjteményi Részlegének feje, David Beech elmondása szerint: "Nagyszerű, hogy a világ legritkább bélyegkülönlegességei közül néhány most felkerülhet a Collect Britain oldalára. A bélyegek nagy része ugyanis a csak a British Libraryben tekinthető meg".
A bélyegekről találunk egy rövid életrajzot, a képüket pedig nagyfelbontású, zoomolható képekben tették fel az oldalra, így azok részletesen is megszemlélhetők.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Az utolsó inka uralkodó nevét vette fel a perui szabadságharcos, Túpac Amaru 19:05
- Dél-Amerikában is fosztogatott Butch Cassidy bandája 18:05
- Az Ermitázs volt az uralkodók közötti „műkincsháború” győztese 16:05
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit 15:05
- Fölényesen győzött a Kisgazdapárt a világháború utáni első választáson 14:20
- Házilag készült hangszeren játszott pályafutása elején Szörényi Szabolcs 12:20
- Már bombák robbantak rajta, de még járt a forgalom a Margit hídon 11:20
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére 09:50