Tiszteletadás a holokausztban elpusztult cseh muzsikusoknak
2005. január 25. 13:43
Az auschwitzi náci haláltábor felszabadításának hatvanadik évfordulója előtt három nappal Krakkóban ünnepélyes koncerttel emlékeznek meg négy cseh muzsikusról, akik közül három Auschwitzban pusztult el.
A négy férfi - Pavel Haas, Hans Kras, Viktor Ullmann és Gideon Klein eredetileg a terezini (németül Theresienstadt) táborba került, Csehország északi részén. Ezt az erődvárost a németek zsidó gettóvá alakították át, amelyet gyakran emlegettek `Auschwitz előszobájaként`. Hans, Kras és Ullmann 1944-ben az auschwitiz gázkamrákban végezte, Kleint a Németország keleti részében lévő Fürstengrubbe szénbányáiba szállították át, 1945 elején tisztázatlan körülmények között halt meg. Terezinben a németek létrehozták a Freizeitgestaltung elnevezésű `szabadidő-irodát`, amely lehetővé tette a foglyoknak, hogy zenéljenek, hangszereket és kottákat bocsátott rendelkezésükre, ami ritka kiváltságot jelentett a németek megszállta Európában.
Ullmann 1943 nyarán Terezinben megírta a Der Kaiser von Atlantis - Az atlantiszi császár - című operáját, amelyet a világháborús helyzet szatírájának szánt. Naplójában beszámolt arról, hogy a gettóben mennyire alkotó volt a légkör. "Theresienstadt számomra a forma elsajátításának eszköze volt és marad" - írta, hozzáfűzve, hogy minden nagyon csúnya volt ezen a helyen és ezért alkotóképességre volt szükség ahhoz, hogy az ember napról napra kibírja. "Minden, ami művészi jellegű, totális ellentétben áll az egész környezettel" - magyarázta. Haas egy Terezinben létrehozott zenekar számára írt húros hangszerekre etűdöt, amelynek premierjére egy náci propagandafilm forgatásakor került sor: ez azt kívánta bemutatni, milyen kellemes az élet a táborban, amelyet a németek egyfajta mintatáborként próbáltak prezentálni. A mű második előadása egyben az utolsó is volt, mert ezután az egész zenekart Auschwitzba deportálták.
Klein 23 éves volt, amikor Terezinbe érkezett. 1944 október 9-én fejezte be triójának komponálását. Kilenc nappal később őt is Auschwitzba deportálták. Kras Brundibar címmel gyerekoperát írt Terezinben. A történet két gyerekről szól, akik énekükkel próbálnak pénzt gyűjteni, hogy tejet vehessenek beteg édesanyjuknak - ám a pénzt ellopja a szörnyű orgonista, Brundibar, aki nem tűri a konkurenciát. A gyerekeknek azonban segítségére siet a cica, a kutya és a veréb, és diadalra viszik az igazságot. Az operát először 1943 telén egy prágai zsidó árvaházban adták elő, majd többször is játszották Terezinben. A náci cenzorok átengedték, mert nem tartottak a gyerekoperától, amelynek a nyelvét amúgy sem értették. Terezinben ezek a cseh muzsikusok és társaik több mint 70 művet komponáltak.
A négy cseh zeneszerző alkotásait, köztük a Brundibart 2004 júniusában a Magyar Rádió kortárs zenei sorozatának záróadásában, az IBS Színpadon Lázár Eszter által rendezett hangversenyen hallhatta a magyar közönség is.
(MTI - Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
sport
- Zenével reformálta meg Kronberger Lili a műkorcsolyázást
- Párhuzamosan játszott filmekben és a medencében is Bud Spencer
- Csak a kommunista sportvezetés tudta megállítani Papp Lacit, a „ring lovagját”
- Nagyon hamar a biciklisek népszerű célpontjává vált a Városliget
- Többször kerültek életveszélybe a Földet vitorlással megkerülő Fa Nándorék
- Milliók voltak kíváncsiak a „Nemek csatájának” keresztelt teniszmérkőzésre
- Rengeteget jelentett a Fradi-pálya az Aranylabdával jutalmazott Albert Flórián számára
- Saját hazájában is vonakodtak elismerni Jesse Owens kimagasló teljesítményét
- Eredetileg kerékpározónak készült az első magyar futballista, Gillemot Ferenc
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap