Etiópia visszaszerezheti Tony Blairtől szent királyi könyveit és ősi kincseit
2004. október 11. 10:55
Az etióp keresztény egyház és kormány visszaköveteli a britektől a 19. század végén elrabolt 3 milliárd font értékű műkincseit.
Korábban
A jelenlegi brit miniszterelnöknek, Tony Blairnek erkölcsi kötelessége, hogy visszajuttassa Etiópiának azokat a műkincseket, melyeket több mint száz évvel ezelőtt raboltak el a brit csapatok - közölte az ország történetének egyik legtekintélyesebb szakértője.
Tony Blair a múlt héten rövid etiópiai látogatása során az afrikai országnak nyújtható segélyekről tárgyalt. Richard Pankhurst történész, Etiópia-szakértő elmondása szerint a brit katonák annak idején ritka vallási iratokat és több száz műkincset vittek el az országból.
"Blair magáért a rablásért persze nem felelős, de azért, hogy a kincsek eddig nem kerültek vissza, igen" - mondta a tudós az Associated Press hírügynökségnek. A történészt Erzsébet királynő idén tüntette ki Etiópia történelmének és kultúrájának hazai propagálásáért.
A brit csapatok az 1868-as maqdalai csata - és az etióp hadsereg szétverése - után tették rá a kezüket a műkincsekre. A legbecsesebb tárgyak közé tartozik II. Tewodros császár aranykoronája és kelyhe, mintegy 350 kézirat, tíz - a Frigyládát szimbolizáló ún. tabot, és más kegytárgyak. Mind közül a legértékesebb az etióp szent könyv, a Kebra Negast (Királyok Dicsősége) két példánya, melyeket a British Libraryben őriznek.
A legtöbb műkincs jelenleg a British Museum, a windsori kastélyban lévő Royal Library, és a Victoria and Albert Museum tulajdonában van. Az uralkodócsalád birtokol hat vallási kéziratot, melyek állítólag a legszebb etióp kéziratok közé tartoznak.
A 25 milliós etióp keresztény egyház és az ország kormánya együttesen próbál nyomást gyakorolni a brit kormányra, hogy az juttassa vissza a műkincseket, melyek együttes értéke 3 milliárd angol fontra rúg.
A brit hivatalos álláspont szerint a műtárgyakat csak parlamenti szavazással lehetne visszaadni. Mások szerint viszont "állandó kölcsönzéssel" meg lehetne oldani a visszajuttatást parlamenti döntés nélkül is. Pankhurst elmondta: ő maga is levélben fogja kérni a brit kormányfőt a kincsek visszaadására.
"Legalább akkora szentségtörés történt, mintha templomból rabolták volna el a kegytárgyakat" - mondta a 76 éves történész, aki negyven évig élt az afrikai országban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.