Rengeteg balszerencse övezte a III. keresztes hadjáratot
2025. január 4. 10:32 Múlt-kor
Szaladin egyiptomi szultán 1187-ben elfoglalta Jeruzsálemet. A város muszlim kézre kerülését a keresztény uralkodók nem hagyták szó nélkül: Barbarossa Frigyes szent-római császár, I. Richárd angol király, és II. Fülöp francia király szövetséget kötöttek, és elindították a harmadik keresztes háborút.
Oroszlánszívű Richárd Akkó ostrománál
Korábban
1187-ben Szaladin egyiptomi szultán elfoglalta Jeruzsálemet, ami újra fellobbantotta a keresztes háborúk lángját. A keresztény uralkodók szövetsége azonban nem csupán a Szentföldért vívott harcok miatt maradt emlékezetes: Barbarossa Frigyes tragikus halála, Oroszlánszívű Richárd lenyűgöző győzelmei és kálváriája, valamint V. Lipót osztrák herceg árulása olyan fordulatokat hoztak, amelyek történelmi legendává formálták a harmadik keresztes hadjáratot.
Harc a Szentföldért
Barbarossa Frigyes elsőként indult a Szentföldre, nagy lelkesedéssel. Azonban a hosszú út hamar tragédiába torkollott, ugyanis a szent-római császár elhunyt 1190 júniusában. A források eltérően írnak halála okáról, vagy leesett a lováról és a Szalef folyóba fulladt, vagy szívrohamot kapott azután, hogy a hideg vízben hűsölt. A kereszteshadjárat vezetése így az angolok és a franciák feladata lett, akik cseppet sem kedvelték egymást. Barbarossa Frigyes jó hadvezér volt, ezért halála komoly csapást jelentett a keresztes sereg számára, ráadásul seregének egy része úgy döntött, hogy visszatér hazájába.
Oroszlánszívű Richárd és II. Fülöp megkapják Akkó városának kulcsát
Eközben I. Richárd száz hajóval utazott, illetve a franciák is jelentős sereggel érkeztek meg 1191 nyarára. Hozzájuk csatlakozott V. Lipót osztrák herceg is, aki, mint jelentős sereg vezetője egyenlő bánásmódot szeretett volna a két királlyal – amit természetesen ők megtagadtak. Mindenesetre Akkó városát bevették. Az angol király ekkor érdemelte ki híres ragadványnevét, az oroszlánszívűt, mert nagy bátorsággal és csupán öt hét alatt elérte a győzelmet. II. Fülöpnek vissza kellett térnie hazájába, így Oroszlánszívű Richárd vezette egyedül a keresztes csapatokat.
Ugyan kisebb sikereket értek el a keresztény erők, végső győzelemre, Jeruzsálem visszafoglalására azonban nem került sor. Problémát okozott többek között az utánpótlás biztosítása a távoli vidéken, illetve az időjárási tényezők sem voltak kedvezőek.
Az elfogott király
Oroszlánszívű Richárd visszaindult Angliába, azonban útja jóval tovább tartott, mint azt eredetileg gondolta. Először Korfu szigetén kellett hajójával megállnia az időjárási körülmények miatt, ahol a bizánciak nem fogadták túl nagy lelkesedéssel, mert még a keresztesháború kezdetén Richárd király elfoglalta Ciprust, ami a fennhatóságuk alatt állt.
Az angol királynak ezután négy szolgálójával kellett folytatnia útját, de hajótörést szenvedtek, Közép-Európán keresztül igyekezett visszatérni hazájába. Azonban 1192. december 20-án a herceg, aki az Erkölcsös Lipót ragadványnevet is megkapta az utókortól, elfogta a pórul járt angol uralkodót.
Oroszlánszívű Richárd kegyelmet kap
Az osztrák hercegnek erre megvoltak az okai, úgy érezte, hogy Oroszlánszívű Richárd megsértette őt, valamint megvádolta unokatestvére meggyilkolásával is. V. Lipót hónapokon át Dürnstein várában tartotta fogva az angol királyt, majd VI. Henrik szent-római császár kérésére átadta neki.
Oroszlánszívű Richárd azonban nem kapott rögtön kegyelmet, sőt, fogvatartásának körülményei rosszabbodtak, láncon tartották. VI. Henrik magas váltságdíjat kért az angol királyért cserébe, amit édesanyja igyekezett minél hamarabb megadni. Eközben a király testvére, János és II. Fülöp francia király szintén pénzt ajánlottak a szent-római császárnak, hogy ne engedje még el.
VI. Henrik elutasította az ajánlatot, és amint a váltságdíj megérkezett hozzá, elengedte az angol királyt, aki így végre visszatérhetett a szigetországba. Bár az ügy rendeződött, V. Lipót herceget a pápa kiátkozta az egyházból, mivel keresztes hadvezért börtönzött be.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
13. Rendi törekvések Magyarországon, a magyar rendek és a Habsburg udvar konfliktusai a 17–18. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A legenda szerint a tokaji aszút is a szegény fiatalokat gyámolító Lorántffy Zsuzsanna találta fel
- A hadiadó-emelés kompenzálásaként hozhatta létre a Szent István-rendet Mária Terézia
- Rákóczi nem kért a békefeltételekből, beleegyezése nélkül tették le a kurucok a fegyvert
- Birtokaik és családjuk jövője is odavesztett a Wesselényi-összeesküvés halálra ítéltjeinek
- Világhírű tudóst is Magyarországra csábított Lorántffy Zsuzsanna
- A lakosság elkeseredettségére alapozta felkelését Bocskai István
- Vitáik miatt nyílt háborúba kezdett öccsével Rudolf király
- Bocskai István Habsburg-ellenes felkelése olyan sikeres lett, hogy hajdúi már Bécset fenyegették
- Valóban vadászbaleset áldozata lett Zrínyi Miklós?
- Nem hozott tartós békét a visegrádi egyezség tegnap
- Német segítséggel jutott hatalomra Vlagyimir Iljics Lenin tegnap
- Hírhedten elviselhetetlen anyósok a történelemből tegnap
- Törökország a régészek paradicsoma tegnap
- Alapjaiban változtatta meg a tengeri hadviselést az első atom-tengeralattjáró, a Nautilus megjelenése tegnap
- A mesterlövész vetett véget a túszejtésnek tegnap
- Másfél évszázad után tért vissza Kínához Hongkong szigete 2025.01.20.
- Egyházi személyek is elmélyedhettek a mágiában a középkor során 2025.01.20.