A rabszolgaság megszüntetése miatt lázadtak fel az amerikaiak ellen Haitin
2024. november 12. 08:20 Múlt-kor
Az USA azért szállta meg a súlyosan eladósodott Haitit, hogy megvédje stratégiai, és gazdasági érdekeit a fokozódó német nyomással szemben. Azzal próbálták alátámasztani a súlyos agressziót, hogy fejlesztették az ország infrastruktúráját, csak azt felejtették el megmondani, hogy a fejlesztésekben a haitiakat, rabszolgaként dolgoztatták.
Az USA tengerészgyalogosai Haitin
Korábban
Az 1900-as évek elejére Haiti súlyos adósságcsapdába került, függetlenségének elismeréséért komoly összeget kellett fizetnie Franciaországnak, mely törlesztéséhez jelentős hitelt vett fel az Egyesült Államok több bankjától.
A pénzügyi nehézségek mellett az ország politikailag is elvesztette stabilitását, 1911 és 1915 között hét elnök váltotta egymást, közülük néhányat meggyilkoltak, másokat puccsal távolítottak el.
Az Egyesült Államok a Karibi-térséget és Latin-Amerikát régóta befolyási övezetének tekintette, gazdasági és stratégiai érdekeinek védelmében a fegyveres beavatkozástól sem riadt vissza.
Növekvő német befolyás
Az Egyesült Államok aggodalommal figyelte a német befolyás növekedését Haitin. Egyre több német kereskedő telepedett le itt, akik idővel jelentős szereplőivé váltak a térség gazdaságának. Sok német férfi helyi nővel kötött házasságot, így megkerülve azt a törvényt, amely tiltotta, hogy külföldiek földet birtokoljanak az országban. Németország az USA legnagyobb riválisává vált a régióban.
Amerikai páncélozott járművek
1915-ben meggyilkolták Jean Vilbrun Guillaume Sam elnököt, az ezt követő káoszt alkalmasnak látta az Egyesült Államok a közvetlen beavatkozásra. Woodrow Wilson elnök 1915. július 28-án elrendelte Haiti megszállását, és még aznap 340 amerikai tengerészgyalogos sikeresen végrehajtotta a partraszállást.
Az amerikai katonák felügyelete alatt összeült a haiti nemzetgyűlés, és döntéseiket, a külső nyomásra, már nagyobb egyetértésben hozták meg. Philippe Sudré Dartiguenave-ot választották elnöknek, aki készséggel lemondott Haiti szuverenitásáról.
Az általa aláírt szerződés értelmében az országot az Egyesült Államok védelme alá helyezte, ami gyakorlatilag azt jelentette, hogy a közművek, egészségügy, pénzügyek, vámfelügyelet és rendőrség évekig amerikai irányítás alatt állt.
A megszállás alatt új alkotmány született, amelyet egy elterjedt szóbeszéd szerint a későbbi elnök, Franklin Delano Roosevelt maga írt. Bármi is legyen az igazság, biztosan felügyelte annak kidolgozását.
Haiti kétségtelenül fejlődött az amerikai gyámság alatt, az úthálózat jelentős része ekkor épült ki, és a mezőgazdaság is fejlődött, azonban mindezt kényszermunkával érték el, amelynek következtében több száz helyi lakos vesztette életét.
Haiti ellenállás és vérontás
A lakosság többször is fellázadt az Egyesült Államok és a segítségével létrehozott fegyveres erők túlkapásai ellen. 1918-ban közel 40 ezren indultak harcba Charlemagne Péralte vezetésével a megszállás ellen. A Port-au-Prince-i csatában a felkelők megtámadták a fővárost, az összecsapásokban több ezer ember veszítette életét. A helyiek minden igyekezete ellenére az ott állomásozó tengerészgyalogságnak sikerült a felkelést levernie.
Haiti elnökének hivatalos látogatása az Egyesült Államokban 1926-ban
A megszállás évei során az Egyesült Államok számára is egyre terhesebbé vált a katonai jelenlét fenntartása az országban. 1929-ben Les Cayes városában amerikai katonák tüzet nyitottak a békésen tüntető tömegre, több mint húsz ember halálát okozva. Az incidens nemcsak Haitin, hanem nemzetközi szinten is nagy felháborodást keltett.
Ezt követően bizottság érkezett a szigetre, amely megállapította, hogy a megszállás nem érte el a kívánt eredményeket. Az Egyesült Államok és Haiti 1933-ban megállapodott a kivonulásról, és az utolsó amerikai egységek 1934-ben hagyták el az országot.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2023
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- A marokkói bazárok kincsei
- A királyi konyha és a maradékok sorsa
- A marokkói bazárok kincsei
- A nyugati bűnügyi sorozatok virágzása a 70-es, 80-as években
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- Szocialista televíziós sorozatok a kádári Magyarországon
- Vonzó ellenfelek - Az amazonok
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap