Japán hetek
2004. augusztus 3. 14:36
Augusztus második felétől a távol-keleti ország titkait boncolgatja a National Geographic Channel.
Elsőként egy dokumentumfilmet láthatnak, mely a japán társadalomban napjainkban újjáéledni látszó szamuráj hagyományokkal ismerteti meg a nézőt. A múltat felelevenítő áramlat mind nagyobb népszerűségnek örvend a távolkeleti országban, és egyre többen vannak, akik értékrendjüket teljesen e mély gyökerekkel rendelkező hagyomány parancsai szerint választják meg...
Augusztus 17-től |
Pénteken a híres film, a "Híd a Kwai-folyón" történelmi hátterét mutatjuk be. A folyón átvezetett vasútvonal megépítése a második világháború legmerészebb mérnöki vállalkozása volt. Az elképzelhető legvadabb terepen végigkígyózó négyszáz kilométeres sínpárt kezdetleges eszközökkel brit és amerikai hadifoglyok építették. A filmben egy mai mérnökcsoport végigjárja a vasútvonalat, és testközelből szembesül azokkal a nehézségekkel, melyekkel a szövetséges hadifoglyoknak és a japán tervezőknek meg kellett küzdeniük. A szövetségesek természetesen mindent elkövettek a stratégiailag kulcsfontosságú utánpótlási vonal megépítésének megakadályozására, ezért kifejlesztették Azon nevű precíziós bombájukat, melynek segítségével még az olyan nagy pontosságot igénylő céltárgyak lerombolására is lehetőség nyílt, mint a híd a Kwai-folyón...
A második hetet lopott kincsek után kutatva kezdjük. Filmünkben olyan II. világháborús hadifoglyok számolnak be lopott kincsek szállításáról és elrejtéséről, akik maguk is érintettek voltak a japán "Arany Liliom" hadműveletekben. Néhányan közülük japán raktárakban dolgoztak Kawasakiban, ahol többszáz, lopott nyugati valutával teli olajoshordó ment át a kezükön. Mások tehervonatok megrakásánál segédkeztek Malajziában, Szumátrán és Jáván. Szemtanúk látták, ahogy 752 doboznyi lopott aranyrudat rakodtak fel egy kórházhajónak álcázott japán hajóra Szingapúrban. A filmben nyomon követhetjük ennek a hajónak a különös útját a háborút követő majd fél évszázadon keresztül, egészen 1987-ig. Fény derül Yamashita aranyának titkára.
Ezt a témát folytatva megtudhatjuk, hogy 1945-ben a kivoluló japán csapatok azt állították, hogy hatalmas mennyiségű lopott kincset ástak el a Fülöp-szigeteken. Sokak szerint az Egyesült Államok az elmúlt fél évszázadban ilyen "előéletű" fekete aranyat használt bűnbandák támogatására. Vajon mi igaz a meséből? Útjára indul A világ legnagyobb kincsvadászata.
Tartsanak a National Geographic Channellel augusztus 17-től két héten át és megismerhetik ezt a rejtelmes kultúrát annak minden csodájával, borzalmával és varázsával!
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.