2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Vérbaj és malária végzett a Mediciekkel

2004. július 1. 18:38

A paleopatológia módszereivel fény derülhet végre a reneszánsz idején Firenzében uralkodó Medici-család viselt dolgaira.

Eleonora (vérbaj),
és a kis Giovanni (malária)
A 400 ezer eurós költséggel folytatott feltárásban a pisai, a firenzei, a Long Island-i és a minnesotai egyetem kutatói vesznek részt, s összesen mintegy 50 ember exhumált földi maradványait vizsgálják meg röntgennel és számítógépes tomográffal, továbbá DNS-próbákat vesznek, amelyeket aztán elemeznek. A cél nem utolsó sorban néhány, a történelem által rejtélyesként - egészen pontosan mérgezésként - számon tartott haláleset felderítése.


Az eddig feltárt maradványok esetében Gino Fornaciari, a pisai egyetem paleopatológusa DNS-próbákat vett, és apró kamerákkal vizsgálta a múmiákat. 


Már az első vizsgálatok meglepő eredményeket hoztak: kiderült például, hogy az 1569-ben Toszkána nagyhercegévé kinevezett I. Cosimo felesége, Eleonora di Toledo 40 éves korában vérbajban halt meg. Fiai közül kettőt - Don Garziát és Don Giovanni bíborost - húsz éves korukban, 1562-ben a malária vitt el.

Piero (köszvény + ízület)
Piero de Medici, aki a hagyományok szerint köszvényes volt,  Fornaciari kutatásai szerint arthrózisban (nem gyulladásos ízületi betegségben) szenvedett. A tudós azt is megpróbálja kideríteni, valóban gyilkosságok áldozataivá váltak-e a Medici-család azon vezető tagjai, akikről úgy tudni, mérgezésekben haltak meg.


A Mediciek vizsgálata két évi munkát ad a paleopatológusok vezető tudósának tekintett Fornaciarinak. Ő 25 éves pályafutása alatt vizsgálta többek között Szent Antal, Luigi Boccherini zeneszerző és Szent Zita maradványait.


A tudós elmondta: a Medicieket viszonylag jó körülmények között tudja vizsgálni, hiszen a kripta száraz levegője ideális feltételeket biztosított a holtak természetes konzerválódásához, mumifikálódásához.


A Mediciek egyszerű kereskedő (bankár) családból egyetlen évszázad alatt uralkodókká küzdötték fel magukat, és beházasodtak Európa legjelesebb királyi házaiba, így a francia és osztrák dinasztiába. Ők uralkodtak Firenzében a 1434-től 1737-ig - bár kétszer is száműzetésbe kellett vonulniuk -, s a család 1743-ban halt ki.  


(MTI Panoráma)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár