2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kiállítják az Enola Gayt

2003. augusztus 21. 10:48

Japán túlélők és amerikai háborús veteránok egyszerre tiltakoznak az első atombombát ledobó Enola Gay washingtoni kiállítása miatt

Túlélők és veteránok tiltakoznak az Enola Gay kiállítása miatt

Az Enola Gay pilótafülkéje
A washingtoni Smithsonian''s National Air and Space Museumban befejezték az első atombombát ledobó Boeing B-29 Superfortress bombázó, becenevén Enola Gay helyreállítását. A magánadományokból finanszírozott helyreállítás 1984-ben kezdődött és 300 ezer munkaórát vett igénybe. A kiállítás december 15-én nyílik a Steven Udvar-Hazy Központ tízemelet magas és három focipálya széles repülőgéphangárjában.

A Boeing B-29 Superfortress kifejlesztése már 1938-ban kezdetét vette. Prototípusa 1942 elejére elkészült, sorozatgyártása a következő év közepén megkezdődött. Első bevetésére 1944-ben került sor, a kezdeti elgondolással ellentétben már csak a csendes-óceáni hadszíntéren. Későbbi változata csak farokgéppuskával készült, így nagyobb bombaterhet volt képes szállítani. A B-29-es korának haditechnikai csúcsteljesítménye volt, az elkészült közel négyezer darab igen jelentős hadiipari beruházásnak számított.

A Hiroshimára atombombát dobó B-29-es 12 fős legénységet irányító Paul Tibbets pilóta pár nappal a bevetés előtt anyja emlékére nevezte el a gépet Enola Gay-nek. A bomba munkaneve Kisfiú (Little Boy) volt, melyet augusztus 6-án helyi idő szerint 9 óra 15 perckor dobtak le a városra. A bomba 500 méter magasan robbant a városközpont felett és azonnal lerombolta a Hiroshima túlnyomó részét, valamint megölt 70-130 ezer embert. Ferebee bombázótiszt a fedélzeti naplóba rögzítette "Good results".

A hiroshimai atombomba túlélők vezetője, a sugárfertőzés miatt rákban szenvedő 78 éves Sunao Tsuboi a Discovery Newsnak elmondta: "Számunkra az Enola Gay az atombombával egyenlő. A bombázó kiállítása viszont nem csak minket sért, hanem magát a bombázást is dicsőíti."

A kiállítás egyébként akkor került a figyelem középpontjába, amikor amerikai háborús veteránok tiltakozásukat fejezték ki amiatt, hogy a kiállítás túlságosan a japán áldozatokra fókuszál s kevésbé hangsúlyozza, mennyire hatékonyan kényszerítette ki Japán feltétel nélküli megadását, mely egyúttal a második világháború végét is jeletette.

A hiroshimai bombázás 50. évfordulóján, 1995-ben a washingtoni Air and Space Museum már elhalasztott egy kiállítást, melyen az Enola Gay repülőgéptörzsének egy darabját állították ki.

Utolsó simítások a kiállított gépen


Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár