2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Alig vett részt a harcokban, mégis fontos szerepet játszott Hitler legfélelmetesebb csatahajója

2019. november 12. 12:33

„Száz géppuska elvesztése vagy ötszáz pilóta halála nem lenne kár érte” – írta Winston Churchill miniszterelnök a Brit Királyi Haditengerészet parancsnoki tisztjének, Sir Dudley Poundnak, arra utalva, hogy a legfélelmetesebb német csatahajó, a Tirpitz elsüllyesztése érdekében akár félezer brit katona élete sem lenne nagy ár. Bár közel négy évbe telt, harminckét brit Lancaster bombázó 1944. november 12-én végül a tenger fenekére küldte a monstrumot.

A Bismarck testvérhajóját, a több mint 42 ezer tonnás Tirpitzet 1939. április 1-jén bocsátották vízre, és 1941 februárjában csatlakozott a német hajóflottához.

A Norvégiában, a Trondheim-fjordnál állomásozó csatahajó feladatául a német hadvezetés az Izlandról a Szovjetunióba utánpótlást szállító konvojok megtámadását, valamint a brit hajók csendes-óceáni térségbe való eljutásának megakadályozását jelölte meg.

A komoly óvintézkedések ellenére a Tirpitz egyetlen hajót sem süllyesztett el – nyolc darab 38 centiméteres nehézágyúját alig sütötte el. Legkomolyabb bevetését a Spitzbergák elleni, 1943 nyarán zajló erődemonstrációban való részvétele jelentette.

A hajó elrettentő erejével azonban hozzájárult a német háborús erőfeszítésekhez, jelenléte ugyanis arra kényszerítette a briteket, hogy két csatahajójukat is készenlétbe állítsák, miközben más hadszíntereken is bevethették volna őket.

A szövetséges csapatok összesen huszonnégy offenzívát intéztek a csatahajó ellen, melyek során a támadók jelentős veszteségeket szenvedtek.

A számtalan sikertelen offenzíva között azonban egy sikeres is akadt: 1943 szeptemberében a britek törpe tengeralattjáróikkal sikeresen elhelyezett aknáik segítségével komoly károkat okoztak a hajóban.

A Tirpitz teljes rendbehozatala – a II. világháború egyik legnagyszerűbb hajómérnöki teljesítményével –1944 áprilisára fejeződött be.

A hajó még egészen 1944. november 12-ig kitartott, ekkor azonban a brit Lancasterek által ledobott Tallboy bombák közül legalább kettő eltalálta, és a tenger fenekére küldte a Tirpitzet. A hajó legénységének mintegy fele életét vesztette.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
A Tirpitz Norvégiában (kép forrása: worldwarphotos.info)A brit légierő bombái hullanak a Tirpitzre egy 1944. áprilisi, sikertelen támadás során (kép forrása: Wikimedia Commons)
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár